Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Basında eğitim de şart. Temizlik de

02 Temmuz 2010 Cuma Saat 06:26

Esin’e, Özgür’e, Erdoğan’a, Sedat’a…

 

Dünden devam

 

Gebze’nin yeni statüsü ile birlikte malumunuz beş beldemizden üç yeni ilçe türedi. Gebze merkezinde yayın yapan gazetemiz dahil altısı gazete, biri gazeteötesi yedi yazılı basın ürünü, kendiliğinden unvan edindi. İlçe basınından bölge basını olmaya terfi etti. Diğer üç ilçede de günlük ve haftalık yayınlar var ama özellikle Çayırova’nın kurumsal kimlikle gazetemiz başta olmak üzere Gebze bölge basınına ihtiyacı var. Bu üç yeni ilçemizin de kendisini Gebze basınından soyutlaması her üç ilçemizde de tam bağımsız gazetelerin yayına başlaması ile mümkün olacaktır. Ana konunun sapmaması için ayrıntısına fazla girmiyorum.

Gebze merkezindeki yedi günlük gazetenin bir tanesini gazeteötesi olarak tanımladım. Açıkçası bugünkü konumu ile Demokrat Gebze Gazetesi’ni kast ettim.

Geçenlerde gazetenin yeni sahibi, mesleğimizin mekteplisi Murat Dağdeviren’in bir yorumunu okuyorum. Her zaman olduğu gibi şahsını ve kurumunu yere göğe sığdıramayan yorumunda diğer günlük gazeteleri okumadığını bile, çünkü onların okura hiçbir şey vermediğini falan filan yazıyordu.

Ben mesleğin alaylısıyım. Nur içinde yatsın ilk hocam Necdet Güngörsün’dür. İlk öğrettiklerinden biri de, “Bu ilçede yayınlanan ne kadar gazete varsa, köşe yazarlarının konuları dahil okuyup bilmek durumundasınız” derdi. Demek ki yanlış biliyormuş. Doğru bilenler demek ki sel felaketini, “Nasılsa diğer birbirinden farkı olmayan altı gazete yazar. Ben gazeteötesiyim. Özel haber yapayım” diye pas geçmiş.

Bu arada bu yorumun olası bir söz dalaşına etken olacağını falan zannetmeyin olamaz. Çünkü Demokrat Gebze Gazeteötesi’nin sahibi Gazeteciötesi şahsiyet Murat Dağdeviren nasıl olsa diğer gazeteleri okumuyor.

Ama her nedense o habere ben değil arkadaşım Ümit gidip yazsa da TDH gelişmesi üzerinden gazetemize “Mikser” tanımlaması yapıyor.

Çünkü GESİAD’da soyadını unuttuğum Bülent Bey tarafından kurulan tezgahla Gebze Gazeteciler Derneği’ni üyelerine haber vermeden kongreye biz götürdük. Kısa süre önce tanımadığımı yazdığım için ismini yazmayacağım o dernekte başkan acaba kim. Hayır şu sıralar bilinen isimden farklı birinin ismi geçiyor da ondan. Başkan sanılan kişinin Bülent Bey’e yanlışı olduysa Beylikbağı Mahallesi veya Kocaeli’nin başka ilçelerinde yayınlanan bir gazetede yer alan kongre ilanı sonrası bir süre önce kongre yapılmış, başkan değişmiş olabilir. Başkanın haberi olmayabilir, üyelerinin de. Ondan başkan ismini aleni yazamadım. Bize “mikser” diyenler biraz da aynaya baksa ne gam. Demek ki neymiş: Eğitim şart. Mikser kimmiş. Demokrat Gebze Gazeteötesi’nin yazdığına göre bizmişiz. Ne yapalım. Emir yüksek yerden geldiyse, şüphe yok ki öyleyiz!

Yorumun başlığına ve özüne dönünce Gebze bölgesi yerel basınının ciddi bir eğitim süzgecinden geçmesini ısrarla savunuyor, savunmakla kalmıyor, bir şeyler yapıyorum. Bu amaçla ne tür bir girişimde bulunduğumu açıklamak bana düşmez çünkü naçizane önerimin dikkate alınması üzerine kurumsal ölçekli bir projenin temeli atıldı. Zamanı geldiğinde işin içinde yer alan kurumlar tarafından açıklaması ve çağrısı yapılacaktır.

Temizlikten kastım ise kendi arasında ikiye ayrılıyor. İlk aşamada kişilerden başlamak üzere kurumsal bir iyileşme, arınma, temizlenme lazım. Gebze bölgesi üzerinden genel değerlendirme yaptığımda kirlenme hayli ağır basıyor. Üstelik arada kirlenmeyeni de yaşla birlikte yanan kuru misali kurban ederek. İşte belli bir süreçten sonra yani temizlerin, kirliye baskın olduğu zamanda ya o hala kirli kalanlar temizleşecek. Ya da toplum da artık onlara prim tanımayacağından esasla Gebze basın tarihinde, adı sanı anılmayan gazeteler çöplüğünde yerini edinecek.

Bu ilçede eline fotoğraf makinesi verilen iki günlük eleman, “Ben gazeteciyim” diyemeyecek.

Bölge protokolü ile fotoğraf çektirmek, siyasette farklı bir yerlere gelmek amacıyla gazete çıkartmak isteyenler, çıkartamayacak ve satın alamayacak. Belediyeler başta olmak üzere çeşitli kurum ve kişilerden malı götürme amacıyla önce “bomba” haber yapıp sonra önlerine atılan “kemik” ile susanların sokağa çıkacak yüzü kalamayacak. Çünkü bu bölgenin insanı artık onlara prim vermeyecek.

Ya çeki düzene girip gazete gibi gazete çıkartıp gazeteci gibi gazeteci olacaklar. Ya temizlenecekler ya da tamamen temizlenecekler diyorum. Başka da bir şey demiyorum.

 

Bu yazı toplam (1170) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?