Yükleniyor...
Belgin Maviş

Belgin Maviş

belginmavis@gmail.com

İki farklı sektör, iki farklı analiz

13 Ocak 2012 Cuma Saat 23:45

 

Bu hafta sizlerle iki farklı sektör, iki farklı analizi sizinle paylaşıyorum. İyi hafta sonları…

 ***

 

TURCAS PETROL A.Ş (TRCAS)

Ülkemizin ve içinde bulunduğu coğrafyanın verimli olması etkisiyle entegre enerji şirketi olmayı hedefleyen Turcas; Azerbaycan’da kurmuş olduğu şirketle bulunduğu faaliyetler (2008 yılında, Petkim’in %51 oranındaki hisselerinin özelleştirilmesi ihalesini kazanması gibi),Petkim’in sınırları içerisindeki petrol rafineleri çalışmaları ile birlikte amaç ve konusu temel olarak petrol rafinerileri faaliyet ve yatırımları olan; şirketin %99,60 oranında hissedar olacağı, Turcas Rafineri Yatırımları A.Ş. unvanlı bir bağlı ortaklığın kurulmasına kararını almış ve  şirketin  SOCAR & Turcas Rafineri A.Ş.'nde sahip olacağı hissedarlığı bu bağlı ortaklık vasıtasıyla iştirak portföyünde bulundurması planlıyor. (26.12.2011)

 

Ayrıca bunların yanında kurmuş olduğu elektrik üretimi ve rüzgar enerji üretimi şirketlerinin faaliyetleriyle entegre enerji şirketi olma yolundaki hedefine adım adım yaklaşıyor.

 

Hedeflerini gerçekleştirme yolundaki çalışmaları, 2011 yılı üçüncü çeyreğindeki güçlü finansal sonuçları ile dikkatimizi çeken hissenin son günlerde dünya genelinde de enerji sektörünün önem kazanmasıyla orta ve uzun vadeli portföylerde bulunmasının yararlı olabileceği öngörüsündeyiz.

 

1 yıl orta vadede hedef fiyat:4,50-5,00 fiyat aralığı…

 

    ***

 

 EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş

 

Erdemir grubu, toplam varlıklar açısından Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alıyor.

 

Grubun ana şirketi Kdz. Ereğli'de bulunan ve Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.

 

Grubun Türkiye ve Romanya'daki sanayi tesisleri ve Türkiye demir cevheri rezervlerinin %80'ine sahip maden sahaları ile demir çelik sektörünün önemli oyuncularından..

 

Ülkemiz çelik sektörünün en yüksek bütçeli yatırımlarının gerçekleştiği şirketler her zaman Erdemir Grubu şirketleri oluşturuyor. 

Erdemir, entegre yassı çelik üreticisi olarak sanayimizin gelişmesine hizmet ederken, İMKB'nin de lokomotif hisseleri arasında yer almakta.

 

Erdemir 2011 yılı üçüncü çeyreğindeki bilanço sonuçlarıyla yatırımcılarının yüzlerini güldürdü.

Artan ürün fiyatları ve stok yönetimi sayesinde maliyetlerini azaltmayı başaran şirket güçlü bilanço rasyoları getirdi.

Geçtiğimiz dönemde otomotiv ve beyaz eşya sektöründe artan talep miktar bazında satışlara;özel tüketim vergilerinde görülen artış ise  ürün fiyatlarında yukarı yönlü etki ederek Erdemir’in net satış gelirlerine pozitif katkı sağlamış durumda.

 

1 Ocak 2012 tarihi itibari ile vadeli satışlarında TL cinsinden borçlandırma uygulamasına son verdiğini açıklayan şirketin 2012 yılında daralan talep ve artan rekabet ortamının etkisiyle zorlu bir yıl geçireceğini düşünsek te Erdemir’in güçlü bilanço rasyoları nedeniyle dikkatimizi çekiyor.

 

1 yıl orta vadede hedef fiyat:5,00-6,50 TL fiyat aralığı…

 

Bu yazı toplam (2011) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?