Yükleniyor...
Prof.Dr.  Alaeddin Bobat

Prof.Dr. Alaeddin Bobat

bizimdarica@gmail.com

Tüketici Hakları-3 : Bankacılık Sektörü-II

14 Ocak 2012 Cumartesi Saat 11:04

 

Kararlılık keskin bir bıçağa benzer.

Bir kerede ve dümdüz keser.

Kararsızlık ise kör bir bıçak gibi,

Kestiği her şeyi parçalar ve yırtar.

Jan Mc Keithen

 

 

 

Bankaların vadesiz hesaplardan kestikleri “hesap işletim ücreti”, 4077 sayılı  “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun”’nun 6. Maddesine aykırıdır. 6. Maddede;

“Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.

Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.

Sözleşmenin bütün olarak değerlendirilmesinden, standart sözleşme olduğu sonucuna varılırsa, bu sözleşmedeki bir şartın belirli unsurlarının veya münferit bir hükmünün müzakere edilmiş olması, sözleşmenin kalan kısmına bu maddenin uygulanmasını engellemez.

Bir satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa, bunu ispat yükü ona aittir.

…..tüketici sözleşmeleri en az oniki punto ve koyu siyah harflerle düzenlenir ve sözleşmede bulunması gereken şartlardan bir veya birkaçının bulunmaması durumunda eksiklik sözleşmenin geçerliliğini etkilemez.

Bu eksiklik satıcı veya sağlayıcı tarafından derhal giderilirdenilmektedir.

Bu durumda, vadesiz hesap sahiplerine hesap açarken imzalattırılan sözleşme hem tüketici ile müzakere edilmeden önceden hazırlanmış, standart hem de haksız şartlar içeren bir sözleşmedir. Bu nedenle bağlayıcı niteliği bulunmamaktadır.

Zaten gerek tüketici sorunları hakem heyetlerinin gerekse tüketici mahkemelerinin iptal gerekçeleri, çoğunlukla bu maddeye dayanmaktadır.

Hesap İşletim Ücretinin İadesi

Vadesiz hesaplardan kesilen “hesap işletim ücretleri”nin iadesi için öncelikle vadesiz hesabın bulunduğu bankaya bir dilekçe ile başvurup ne zamandan beri bu ücretin kesildiğini ve toplam kesinti miktarını öğrenmek gerekir. Bazı durumlarda bankalar bu dilekçeye yanıt vermemekte ya da kesilen miktarın dökümü için bile ayrıca ücret talep edebilmektedirler. Bu gerekçeyle istenilen ücretler de hukuk dışıdır. Bu dudumda iki seçenek bulunmaktadır : Birincisi ücreti ödeyip dökümü almak. İkincisi, bu ücret talebinin başvuru dilekçesine verilecek cevapta belirtilmesini istemek. Sonuçta kesinti miktarını gösteren dökümü alsanız da almasanız da, hakkınızı aramaya devam edebilirsiniz.

İkinci adım, ayrı bir dilekçe ile vadesiz hesaptan kesilen ücretin faiziyle birlikte iadesini bankadan istemektir. Bankalar bu tip dilekçelere genel olarak olumsuz cevap vermekte ve bir sürü hukuksal terim ve yönetmelik maddelerinden söz ederek yapılan kesintin yasal olduğunu iddia etmektedirler.

Tüketici Hakem Heyeti

Kesilen ücretin iadesine ilişkin banka tarafından verilen olumsuz cevabı aldıktan sonra, üçüncü adım, ilçelerde kaymakamlıklarda, illerde ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüklerinde bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurmak.

Gerek kaymakamlık gerekse il müdürlüklerinde bu konuda genellikle standart başvuru formu oluşturulmuş bulunmaktadır. Formdaki istenen bilgileri doldurduktan sonra elinizdeki bilgi ve belgeleri bu dilekçeye ekleyip başvuruyu tamamlayabilirsiniz.

Sonuç

2-3 ay sonra çoğunlukla tüketici lehine bir karar çıkacaktır. Çünkü gerek 4077 sayılı kanunun 6. maddesi gerekse daha önce hem tüketici sorunları hakem heyetleri hem de mahkemeler tarafından tüketici lehine verilen pek çok emsal karar bulunmaktadır.

Ve bu kararlar sonucu vadesiz hesaplardan kesilen ücretin iadesi gerçekleşecektir.

Ancak bazı durumlarda bankalar başka yolları da denemekten kaçınmamaktadırlar. Bunu da bir sonraki yazıya bırakalım.

 

 

Bu yazı toplam (924) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?