Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Mühür kimdeyse Süleyman odur!..

16 Ocak 2012 Pazartesi Saat 21:14

Sevgili okurlar 2012 yıllarının ilk günlerinde, sabah bir şeyler karalayayım dedim. Aklıma uzun yıllar halkın bilgisizliğinden dolayı kırılan, sökülen, sökülen tarihi bir sembolden bahsetmek istiyorum. Bu sembol özellikle Selçuklu ve Osmanlı döneminde birçok tarihi yapı üzerinde mevcuttu.

Özellikle Beşiktaş’taki Denizcilik müzesini gezdiğinizde Barbaros Hayrettin Paşa’nın kabrinin üzerindeki yeşil örtü üzerinde, gemilerde kullandığı sancakların üzerinde, birçok padişahın dualı içliklerinde, birçok cami’nin tavanında, Anadolu’daki bazı mezar taşlarında, çeşmelerde, konaklarda, kilim desenlerinde, sikke ve mangırlarda, çinilerdeki desenlerde, yeniçeri kılıçlarının üzerinde bu sembol sıkça kullanılmıştır. Bu sembol iki eşkenar üçgenin ters bir şekilde birbirinin içinde olması hali olan Hz. Süleyman’ın Mühründeki semboldür. Kısaca insanlarınız bu sembolü İsrail Devletinin bayrağının üzerindeki sembol olarak bildiğinden genelde görüldüğü yerde kırmaya, sökmeye çalışmışızdır. Hz Süleyman’ın yüzüğündeki sembolü taşıyan kişiler için bir deyim kullanılmaktadır.

Bu deyimin nereden geldiğini kısaca anlatmak gerekirse;   Hazret-i Süleyman'ın mührünü bir kötü cin ele geçirip, tahtına oturmuş. Kimse Hazret-i Süleyman'ı tanımamış. Derken cin mührü denize düşürmüş. Bir balık yutmuş. Hikmet-i ilahî, balığı Hazret-i Süleyman tutmuş. Mührü bulmuş. Tahtına geri dönmüş. "Mühür kimdeyse, Süleyman odur!" tabiri de bu menkıbeden kalmadır. Peki, sevgili okurlar o zaman biz bu mühürdeki sembolü neden mezar taşlarında, çeşmelerde, camilerde, kılıçlarda, padişah içliklerinde ve gemi sancaklarında kullanmışız? Mührü Süleyman adı verilen bu yüzük, Yüce Allah’ın Celal ve Cemal sıfatlarını sembolize etmektedir.

Bu yüzden Hz. Süleyman bu mührü yüzüğünde taşırmış. O yüzüğe sahip olduğu sürece de kuşların, karıncaların dilini anlar, cinlere hükmedermiş. Batı dünyası ve İsrail bu yüzüğün Hz. Süleyman’a değil de babası olan Hz. Davut’a ait olduğunu söylerler. O yüzden onlar bu yüzüğe Davut Yıldızı derler. İşte biz Müslümanların birçok yerde bu yüzüğün üstündeki sembolü kullanmamızın sebebi birçok kötülüğe karşı bu mühür koruyucu olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak bu mührü biz Müslümanlar şer güçlerden koruyan bir tılsım, manevi bir zırh olarak görmüşüz ve korumuşuzdur. Çevrenizdeki tarihi binalardaki bu sembole hiç dikkat ettiniz mi?

Bu yazı toplam (1165) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?