Yükleniyor...
Turgut Güngör

Turgut Güngör

gungor-turgut@hotmail.com

Sorumluluk nerede?

19 Ocak 2012 Perşembe Saat 16:08

 Yıllardır Politika ile uğraşmış dostlarım vardır. Bir siyasi partinin pek çok kademesinde hiç yüksünmeden görev almış insanlardır. Milletvekilleri hariç eğer sigorta primleri ödense parti tarafından neredeyse emekliliklerine beş kalmıştı.

Ama ne yalan söyleyeyim bu özverili çalışmaları hiçbir zaman bir meslek olarak görmedim.  Hep sordum kendime neden popüler bu iş. İşin bir yanından tutacağım diye, en azından bir delegelik uğruna kardeş gibi görünüp bu denli çekişmeler niye?  Acaba siyaseti amacına uygun olarak yapabilmek için mi? Yoksa????

***

 Elbette pek çoğumuzun politika nedir sorusuna verdiği cevap “Politika topluma hizmet etme sanatıdır.” Aslında bende çevremde bir takım insanlar varken aynı cümleyi tekrarlamaktan hiç tereddüt etmem. 

 Etmem de kendimle yalnız kaldığımda siyasetin bambaşka bir uğraş olduğunu itiraf ederim. Siyaset bembeyaz gömleği ile demir döven bir sıcak demir ustasının yaptığı işe benzetirim. Bir demirci ustası da topluma hizmet eder. Bir eczacı kalfasının da, sokakları süpüren temizlik işçisinin de uğraşı aynıdır. Bu noktada amaç insana hizmet ya.Demircinin örsü, kasabın masadı, berberin makası araç…

 Siyasetçi içinde öyle. Amaç vatandaşa hizmet, aracı da politika olmalı, değil mi ya? Olmalı da, bu işi ehil insanların yapmasında yarar vardır. Yoksa birilerinin popülerliğinden istifade ile bir takım entrikalarla, yapacağın işten bir haber bir yerlere zırt diye oturmakla işlerin doğru dürüst olduğuna inanmak gelmiyor içimden nedense.  Biz de biliyoruz kusursuz insan olmaz ama hizmet deki kusur en aza indirilmeli, yani en iyisi yapılmalı herhalde, yani işin erbabı olunmalı.Gerçekten siyasetçi hakkını vermeli işinin. 

***

Kimseyi kınadığım suçladığım yok aslında, yokta bazen ben ve benim gibilere hizmet getirilirken sanki gözümüz çıkarılıyormuş gibi geliyor. Örneğin ilçelerimizden birinde,  bir vatandaş ruhsatlı arazisi üzerine çalıştırabileceğine inandığı bir fırın açmak için ruhsat istiyor. Nereden? Elbette Belediyeden. Hizmet bu ya, peki kardeşim deniyor.

Bütün yasal prosedürü tamamlatıp veriyorlar ruhsatı eline.  Sevinçle bin bir güzel hayaller kurarak ruhsatı alan vatandaş başlıyor masraf yapmaya. Elbette ruhsatı alırken de yasaya uygun ne türlü masraf varsa yapılıyor. Buraya kadar işler gayet güzel, güzel de, 10.11.2011 tarihinde verilen ruhsat aradan geçen bir ay sonra ruhsatı verenler tarafından” pardon ya biz bu ruhsat sefhen, yani yanlışlıkla vermişiz be kardeşim şimdi bu ruhsatı iptal etmek zorundayız diye bir yazı yollayıvermişler.

 Ardından bir tutanak “bak kardeşim biz hata yaparız ama sakın sen hata yapma ha!!!!, inşaata falan devam etme”.  Olacak iş değil ama hadi odluyla, öldüye çare yok diyelim. Diyelim de vatandaşın hizmetkârıyız diyenlerin yaptığı hatanın ceremesini neden hizmetkârı olduklarınıza çektirmektesiniz.

Siz yanlış yapacaksınız vatandaş para ödeyecek. İşte yine aynı soru geldi aklıma. Yaptıklarından hiçbir şekilde sorumlu tutulmayan, tabirimi mazur görün burunlarından kıl aldırmayan bu zatı muhteremler, bu her şeyin en iyisini biz biliriz diyen politikacılar neden kendini politika dişlilerinin arasına kaptırıp bir daha çıkamıyor aslında çıkmıyor. Hadi çıkmıyor da bari işini doğru dürüst yapsalar ya. 

Politika da başarısızlığın bedeli, sadece iktidar erkine sahip olamamak mı? Başarısız olan politikacılar, neden başarısızlıklarını üstlenip sorumluluk almazlar ki? 

 

Bu yazı toplam (3149) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?