Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir.

23 Ocak 2012 Pazartesi Saat 23:00

Sevgili okurlar bu hafta da milli bayramlarımızdan olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramının nasıl kabul edildiğini sayın okuyucularıma hatırlatmak istiyorum.
Milli Bayramlarımızın resmi olarak kutlanmaya başladığı tarihlere bakacak olursak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1921'de, Cumhuriyet Bayramı 1925'te, 30 Ağustos Zafer Bayramı ise, ilk olarak 1923'te Afyon, Ankara ve İzmir'de kutlanır ama 1935'te resmi bayram olarak kabul edilir.19 Mayıs'ın bayram olmasının ise farklı bir öyküsü vardır.
Dörtte üçü emperyalizmin işgaline uğramış ülkenin insanlarının, kendiliğinden gelen direnişlerinin milli bir kuvvete dönüştürülmesi, Mustafa Kemal'in önderliğinde topyekûn düzenli bir direnişin örgütlenmesi için başlangıç günüdür 1919 yılının 19 Mayıs'ı. Sonuçta Anadolu direnişleri “Milli Kuvvetler” olarak örgütlendirilmiş ve emperyalist işgal Anadolu'dan kovulmuştur. İşte bir 19 Mayıs günü Atatürk ve çok yakın arkadaşları, Dolmabahçe'de söyleşmektedirler. Atatürk arkadaşlarına sorar:  Bugün günlerden ne? Cevap: Salı, Çarşamba... Ayın kaçı? 19'u. Aylardan ne? Mayıs. Ne oldu bugün söyleyin bakalım der. İzmir'in işgalinin 3. günü derler, Ankara mitingi derler, İsmet Paşa'nın Lozan'dan Gazi'ye çektiği telgrafın tarihi, Haliç Konferansı derler, İngilizlerle Irak meselesinin konuşulması, Terakkiperver Fırka'sının kapatılması gibi cevaplar verilir. Bir türlü Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktığı gün olarak hatırlanamaz.
Cevaplara sıkılan Atatürk sonunda, bırakın yahu bunları der. 'Öyle bir şeydir ki bu, ülkenin kurtuluşudur' der ama yine bulamazlar. Sonunda Şükrü Kaya hatırlar. Bu sizin İstanbul'dan ayrıldığınız gün mü? Deyince, yaklaştın 'Samsun'a çıktığımız gün' der. Sonra, 'Asıl yapacağımız bayram bu' der. Ve 1937’den itibaren 19 Mayıs, bayram olarak resmi kutlanır."Bayramlar ve tatiller hakkındaki 2739 sayılı kanun"un ikinci maddesine 20 Haziran 1938 günü bir fıkra eklenerek 19 Mayıs, "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak ilan edilir. 12 Eylül 1980 Askeri yönetimi tarafından bayramın adı, 1981'de "Atatürk'ü Anma ve Spor Bayramı" olarak değiştirilir.
Sonuç olarak sevgili kitap kurtları Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile yazımı tamamlamak istiyorum. ‘’Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmasına rağmen onu ve devrimlerini yeterli derecede anlamış mıyız acaba!!

 

Bu yazı toplam (1035) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?