Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Kalabalıklar ve yalnızlıklar

31 Ocak 2012 Salı Saat 21:57

Hayatımız hep bir koşturma halinde geçiyor. Durup dinlenmeyi bilmiyoruz ve dinlemeyi de. Birbirimizi dinlemeyi, sokakları dinlemeyi, eşyayı dinlemeyi ve sessizliği dinlemeyi bilmiyoruz. Zannediyoruz ki bunların hepsi kalıcı, nasılsa bir gün dinleriz veya duymasak ne olur ki?

Tüm o kalabalıktan uzaklaşıp tenhaya çekildiğinde ise insan yaprakların hışırtısına bile hasret kalıyor. Kendi dilinden olan insanların hararetli konuşmaları, arabaların sesleri, telefonun zil sesi, kapının çalışı, insanların adımlarının sesleri ayrıca anlam kazanıyor. Her şeyin uzağındayken en çok özlediğim seslerden biri de soğuk kış günlerinde sessizliğin tam ortasında kalan dalgaların sesleri. Denize hasret yaşamak pek zor. Hele ki bizi delice bunaltan insan kalabalığından bile uzak kalmak; inanmayacaksınız belki ama öyle tuhaf bir yalnızlık hissi veriyor ki insana…

***

Büyük kentlerin gürültüleri de büyük oluyor. İçinde boğulduğumuz trafik, hafta sonlarında alışveriş merkezlerinde maruz kaldığımız çılgın kalabalık, marketlerdeki kasa kuyrukları v.s aslında hepsine öyle alışmışız ki ne kadar şikayet etsek de benimsemişiz böyle yaşamayı. Bir yanımız böyle yaşamaya hasret, diğer yanımız ise inatla karşı çıkıyor. İçimde birbiriyle çelişen öyle çok kadın var ki; dantelden örtülerin arasında kaybolmak isteyen ruhu eskimiş bir kadın, her şeyi teknolojiye emanet etmek isteyen tembel bir kadın, bütün renkleri kendine katıp dünyayı dolaşmak hayali ile yanan enerjik ve çılgın bir kadın.

***

Acaba kaç kişi var içindeki başkalarıyla delice bir savaşa tutulan? Kalabalık yalnızlıkları olan ama yalnızlıklarını kalabalıklaştırmak istemeyen?

Sessizlik ve yalnızlık sadece gerektiğinde güzel olabilen unsurları hayatımızın…

Ben hayatın yorgunluğunu üzerime almak, sokaklardaki insan kalabalığıyla sersemlemek, ihtiyacım olduğunda durup kendimi dinlemek isteyenlerdenim. Çünkü inanın sessiz yalnızlıkları istediğinizde kalabalıklaştıramıyorsunuz. Siz siz olun etrafınızı gözlemleyin, dinleyin, onunla bir olup hayatı oynayın, keyfini çıkartın nefes aldığınız her dakikanın.

Bir gün nasılsa kendi yalnızlığınızda uzun süre baş başa kalacak kadar zamanınız olacak.

Bu yazı toplam (706) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?