Yükleniyor...
Prof.Dr.  Alaeddin Bobat

Prof.Dr. Alaeddin Bobat

bizimdarica@gmail.com

Tüketici Hakları-4 : Bankacılık Sektörü-III

03 Şubat 2012 Cuma Saat 13:58

İnsan mı paraya bağlı, para mı insana bağlı?

Bu, insana bağlı !

                  Ö. Asaf

 

 

Tüketici sorunları hakem heyetlerinin tüketici lehine verdikleri “hesap işletim ücreti”nin geri ödenmesi kararlarına karşı bankalar genelde iki yolu seçebilmektedirler : Hakem heyeti kararını iptal etmek amacıyla tüketiciyi mahkemeye vermek ya da karara uyarak kestikleri ücretleri iade etmek.

Tüketici mahkemeleri

Tüketici mahkemeleri 4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun”un 23. Maddesi kapsamında görev yapan mahkemelerdir.

Tüketici mahkemeleri nezdinde tüketiciler, tüketici örgütleri ve Bakanlıkça açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Yani dava açmak için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Pek çok yerde tüketici sorunları ile ilgili davalara Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaktadır.

Tüketici ve hakem heyeti kararlarına karşı bankaların açtıkları davalar bir anlamda tüketiciye verilen bir “gözdağı” dır. Çünkü parasal olarak güçlü olan bankalar istedikleri kadar avukat tutabilmekte ve mahkeme önünde tüketiciyi “kendilerince” zor duruma düşürmektedirler. Eğer davalı olan tüketici davayı kaybederse hem hak ettiği iadeyi alamamakta hem de davacı tarafın(bankanın) avukatlık ücretini ödemek zorunda kalmaktadır. Yani bir anlamda “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olunmaktadır”.

Para, zaman ve emek bakımından bankalara göre daha güçsüz olan tüketiciler bu durumdan genellikle çekinmekte ve bu nedenle hak arama yoluna gitmemektedirler. Yani bir anlamda “öğrenilmiş çaresizlik” yaşamakta ve nasıl olsa bir şey değişmeyecek düşüncesi insanları eylemsizliğe itmektedir.

Tersi bir durumda, yani tüketici sorunları hakem heyeti tüketici aleyhinde karar verirse ne yapılmalı? Bu durumda tüketici hakkını tüketici mahkemesinde aramalıdır. Çünkü bazı durumlarda, yerel baskılar ve ince ayrıntılar tüketici aleyhinde karar çıkmasına neden olabilmektedir. Bilinçli bir tüketici eğer haklı olduğuna inanıyorsa, hakkını tüketici mahkemesinde arayabilir.

Tüketici mahkemelerinin verdiği kararlara itiraz yeri ise yargıtaydır. Yargıtay’ın ilgili daireleri tüketici davalarına bakmakla görevlendirilmiştir.

Kararlardaki Sorunlar

Hesap işletim ücretlerinin iadesi ile ilgili gerek hakem heyetleri gerekse mahkeme kararlarında, kesilen ücretin faiziyle birlikte geri ödenmesi tüketici tarafından talep edilmesine karşın, çoğu kararlarda bu istem gözardı edilmektedir. Oysa, bankalara olan herhangi bir borç yüzünden tüketici geçerli banka faizleri üzerinden ödeme yapmakta ve bankalar bunu zaman zaman kötüye de kullanmaktadırlar. Aslında olması gereken, kesilen hesap işletim ücretlerinin bankaların uyguladıkları gecikme faiziyle birlikte geri ödenmesidir. Verilen pek çok kararda, bunu görmek mümkün değildir.

Bankaların Diğer Ayak Oyunları

Diyelim ki, hem tüketici sorunları hakem heyeti hem de mahkeme tüketici lehinde karar verdi ve banka da bu kararı uygulayarak kestiği ücreti iade etti. Sonuçta hak yerini buldu ve bundan sonra vadesiz hesabınızdan ücret kesilmeyecek. Öyle mi sanıyorsunuz?

Hukukun üstünlüğünü ilke edinmiş toplumlarda olması gereken budur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

Bundan sonra bankaların bazı “ayak oyunları” ile karşılaşmanız ve sinir katsayınızın artması neredeyse kaçınılmaz!!!

Banka tüketici lehine verilmiş kararları bir yıl süreyle uyarak sözde yasa ve yönetmelikleri uyguluyor. Ancak, bir sonraki yıl bakıyorsunuz ki hesabınızdan tekrar ücret kesilmiş… Şimdi ayıkla pirincin taşını…

Ne de olsa ülkemiz demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi konularda gelişmiş ülkeler düzeyinde ya !…

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam (1407) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?