Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Osmanlının batılaşması Galatasarayı yarattı

06 Şubat 2012 Pazartesi Saat 21:33

Sevgili kitap kurtları geçen yazımda Fenerbahçe Spor Kulübünden bahsetmiştim. Baktım ki bir Galatasaraylı olarak Galatasaray futbol takımından bahsetmemek olmaz diye düşündüm.
Ben önceleri futboldan pek hoşlanmayan ve pek sevmeyen bir kişi idim. Bazı insanlar gibi formalite olarak bir takım tutuyordum. Fakat bu durum ne zamana kadar sürdü diye sorarsanız? 1999 Kasım sonunda Avrupalı bahisçilerin, Galatasaray’ın UEFA Kupasını alma olasılığını 250 de bir olarak hesapladıkları dönemle başlamaktadır. Hep beraber tarihi zaman makinesi ile 17 Mayıs 2000 tarihine gidelim. O gün arkadaşlarım ile hınca hınç dolu olan salonların birinde milli duygularımızı kamçılayan bir gururla, Fenerbahçelisinden Beşiktaşlısına seyrettik bu maçı.17 Mayıs 2000 tarihinde Arsenal’le 10 kişi olarak oynadığımız maçı Galatasaray penaltılarla 4–1 kazanmıştı ya o gün, yeni bir Türkiye bayramı olarak geçecekti tarihe. Görenler görmeyenlere, bugünü yaşayanlar çocuklarına, torunlarına anlatacak bu maçı.

Dev Taffarel'i... Mehmetçik Bülent'i... Cengâver Hakan'ı... O aslanları... Tarih unutmayacak bu efsane yıldızları, yıllar geçse de gururla anacak sonsuza kadar bu insanları. Ne devleri yıktık birer birer... Sahada yıkamadılar, her yola başvurdular, başaramadılar. Hagi'ye haksız kırmızı kart gösterildi, yetmedi. Bülent sakatlandı, pes etmedi. Arsenal ne yaptıysa yıkamadı. Çünkü onlar kahramandı, hepsi birer altın adamdı. Ve altın adamlar, hakları olan kupaya bilek gücüyle ulaştı UEFA Kupası, Danimarka’dan Ali Sami Yen Stadyumuna taşındığı gün,  benimde futbol’a olan düşkünlüğüm ve sevgim artmış oldu. Sevgili kitap kurtları sizlere Galatasaray Futbol Kulübünün tarihinden de bahsetmek istiyorum. Galatasaray Futbol Kulübü bir edebiyat dersinde kurulur.1 Ekim 1905 yılında birkaç arkadaş kafa kafaya vererek, geleceğe damgasını vuracak bir futbol takımından söz ederler. Okuldaki yegâne topu domuz yağı ile cilalayan ve yırtılan topun yaması için yeni alınmış ayakkabısını kullanan Ali Sami Yen, başkan seçilir. Ali Sami Yen ünlü edebiyatçı Şemsettin Sami’nin Oğlu’dur. Yeni kuracakları takımın amacı, Futbolu İngilizler gibi toplu halde futbol oynamaktır.

Çok geçmeden Galatasaray Lisesi 1. sınıf öğrencilerden Ayetullah, pek çok kişi tarafından ilgiyle izlenen mizah mecmuası Kara kedi için eski yazıyla iç içe geçmiş G ve S harfleri çizer. İçini sarı kırmızıya boyadığı harfler arkadaşları tarafından beğenilince çoğaltılır. Galatasaray’ın amblemi böylece hazırlanmış olur.1940 yılında Taksim Stadı’nın yıkılması üzerine Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü tarafından sahasız kalan Beyoğlu semti kulüpleri için bugün Mecidiye köy’de bulunan arazi satın alınır. Bu arazi Galatasaray’a kiralanacaktır. Stadın yapımına 1943 yılında başlansa da ancak 1964 yılında tamamlanır. Stada Galatasaray’ın bir numaralı kurucusunun ismi verilir Ali Sami Yen. Stat 20 Aralık 1964’te açılır. Futbolseverler Türkiye- Bulgaristan karşılaşmasını izlemek amacıyla, tribünleri doldururlar. Ancak o gün, şenlik havasıyla değil, acı anıyla hatırlanacaktır. Ali Sami Yen’in tribünleri kapasitesinin üzerinde, tıklım tıklım doludur. Maçın başlamasına kısa bir süre kalmışken açık tribün ağırlığa dayanamayarak yıkılır Ali Sami Yen Stadı. Herkes maçın tatil tatil olmasını beklerken, Avusturyalı hakem A. Haberfeiner inat eder ve maçı devam ettirir. Maç tatsız tuzsuz oynanır. Bir kişi ölür ve 80’in üzerinde kişi yaralanır. Maç 0–0 biter. Sonuç olarak sevgili okurlar Galatasaray, sadece 'Türkiye'nin' Batı' ya açılan penceresi' değil, Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden, belki de en önemlisi laikliğin kilometre taşlarından biri olmuştur.
Nasıl Harp Akademisi, Harbiye ve Mülkiye sıradan eğitim müesseseleri sayılmazsa, Galatasaray lisesinden mezun olanlarda bu ülkenin lokomotifleri olmuşlardır. Birkaçını sayacak olursak; Yunus Nadi,Çetin Altan,Hıfzı Topuz, Ahmet Haşim, Orhan Veli Kanık, Ahmet Kutsi Tecer, Kemal Tahir, Özdemir Asaf, Selim Sırrı Tarcan, Timur Selçuk, Barış Manco, Ulvi Cemal Erkin ve Ziya Osman Saba örnek verebiliriz..

Bu yazı toplam (979) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?