Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

KKE ve TKP: Sosyalizm Kazanacak, Kazanmalı!

08 Şubat 2012 Çarşamba Saat 12:58

29 Ocak'ta gerçekleştirilen Sosyalizm Kazanacak etkinliği için Türkiye gelen Yunanistan Komünist Partisi heyeti ve TKP ortak bir açıklama yayımladı. Partilerin merkez komiteleri imzasıyla yayımlanan açıklamada "sosyalizm kazanacak, kazanmalı" denildi.

Geçtiğimiz Pazar günü Ankara'da gerçekleştirilen Sosyalizm Kazanacak etkinliğine katılmak üzere Türkiye'ye gelen Yunanistan Komünist Partisi heyeti ile Türkiye Komünist Partisi ortak bir açıklama yayımladı. Her iki partinin merkez komitelerinin imzasıyla çıkan açıklama, "Sosyalizm Kazanacak, Kazanmalı!" başlığını taşıyor. Biz de köşemizi bu hafta bu iki köklü ve değerli partinin açıklamalarına ayırıyoruz.

"Biz iyimseriz! İşçi sınıfı, halk güçleri kapitalizmi yenecek!" diye başlayan açıklamada kapitalizmin "insanileştirilebileceği" yönündeki her türlü beklentinin reddedilmesi gerektiği ve komünistler açısından kapitalist düzeni bir devrimle yıkmak dışında bir yolun olmadığı vurgulandı.

Mücadele sosyalist iktidar hedefine yönelmediği takdirde sermaye sınıfının krizleri kendi lehine kullanmanın yolunu bulduğunun altını çizen açıklamada, "Geniş işçi kitlelerinin krizin faturasını ödemek durumunda bırakılmasının önüne geçecek olan, onların azla yetinmesi değil, örgütlü güçlerini sosyalist seçenek doğrultusunda harekete geçirerek, siyasal mevziler kazanmaya başlamalarıdır" denildi.

TKP ve KKE Merkez Komitelerinin ortak açıklaması şu şekilde:

Biz iyimseriz! İşçi sınıfı, halk güçleri kapitalizmi yenecek! Birkaç yüzyıla iki büyük savaş, faşizm ve askeri diktatörlükler, sayısız bölgesel çatışma sığdıran; milyarlarca kişiyi açlık, yoksulluk ve işsizlikle baş başa bırakan bir sistemin insanileştirilebileceğine dönük her tür beklenti reddedilmelidir.

Emekçi halkların bağımsızlık, egemenlik, barış, adalet; sosyal, demokratik ve sendikal haklar için verdikleri mücadeleler bu kokuşmuş düzenin sınırlarının ötesine geçen bir siyasal perspektifin içine yerleşmediği sürece sömürücü sınıflar, kestaneleri ateşten yoksulların eliyle çıkartmayı becermektedir.

Bugün sistemin bütününü etkileyen, emperyalistler arası çelişkileri keskinleştiren; ham maddelerin, enerji kaynaklarının, ulaştırma güzergahlarının kontrolü ve piyasa payları için yapılan emperyalist müdahaleler ve savaşlara neden olan kapitalist kriz sürecinde benzer bir tuzağın hazırlanmakta olduğu açık bir biçimde görülmektedir. Bu çelişkiler halkların şu soruya cevap vermesini daha da zorunlu kılmaktadır: Sosyalizm mi, kapitalistlerin kârları için sayısız mağdur yaratan, hatta insanları kurban eden kapitalist barbarlık mı?

Komünistler açısından, krizleri, işsizliği, yoksulluğu, eğitimde ve kültürde yozlaşmayı, müdahaleleri ve savaşları yaratan kapitalizmin bir devrimle alaşağı edilmesi dışında işçi sınıfı ve halk lehine başka bir yol yoktur.

Elbette dünyada sosyalist devrimci atılımların ne zaman gerçekleşeceği bugünden öngörülemez; zaten bu türden atılımlar öznel niyetlerin değil, toplumsal dinamiklerin ürünüdür. Öte yandan tarihte işçi sınıfının birliği, tekeller tarafından baskı altında tutulan diğer emekçi sınıflarla toplumsal ittifakının sağlanması, sınıf mücadelesinin geliştirilmesi ve sosyalizmin inşa edilmesi amacıyla işçi sınıfı iktidarı için mücadele edilmesi hedefini merkeze koyan devrimci siyasi aktörlerin çabası eksik kaldığında, sermaye sınıfının kriz koşullarını kendi lehlerine çevirebildikleri sayısız örnek vardır.

Komünist partileri, sosyalizmin güncelliğini ve zorunluluğunu varsayarak hareket eden, bu hedefin üzerini hiçbir zaman örtmeyen partilerdir. Geniş işçi kitlelerinin krizin faturasını ödemek durumunda bırakılmasının önüne geçecek olan, onların azla yetinmesi değil, örgütlü güçlerini sosyalist seçenek doğrultusunda harekete geçirerek, siyasal mevziler kazanmaya başlamalarıdır.

Bugün hayal olan, sosyalizm hedefi değil, sermayenin daha yaşanabilir bir dünyaya ikna edilebileceği düşüncesidir.

TKP tarafından Ankara'da düzenlenen Sosyalizm Kazanacak etkinliği vesilesiyle, Yunanistan Komünist Partisi ve Türkiye Komünist Partisi, her iki ülkede farklı koşullar ve mücadelenin farklı uğraklarında olunsa da, kapitalist düzenin örgütlü halk yığınlarının siyasal etkinliği sonucunda sonlandırılması için yürüttükleri mücadeleyi yoğunlaştıracaklarını, bu doğrultuda birbirine komşu iki ülkenin emekçilerinin dayanışma kültürünü geliştireceklerini, bölgesel konularda ve dünya komünist hareketinin devrimci geleneklerinin güçlendirilmesi için işbirliğine daha verimli bir biçimde devam edeceklerini ilan ederler.

Yunanistan Komünist Partisi Merkez KomitesiTürkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi

 

TKP'den çağrı

 

TKP, 29 Ocak'ta düzenlenen etkinlikte dostlarına, eski partililere, geçmişte diğer geleneklerde mücadele vermiş sosyalistlere ve ÖDP ve Halkevleri'ne çağrılarda bulundu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Pazar günü Ankara'da düzenlediği "Sosyalizm Kazanacak" başlıklı kapalı salon etkinliğinde yaptığı açıklamayla çeşitli kesimlere çağrılarda bulundu.

Partinin son yıllarda toplumsal etkisini yeterince artıramasa da önemli bir siyasi ya da ideolojik hataya imza atmadığı, dostlarını utandırmadığı belirtilen açıklamada, "TKP'nin daha fazla enerjiye gereksinimi var" denildi. TKP, partinin daha fazla katkıya ve sahip çıkılmaya ihtiyacı olduğu vurgularken, dostlarına üye olma ya da partiyle süreklileşmiş bir ilişki kurma çağrısında bulundu.

Açıklamada ÖDP ve Halkevleri'ne de çağrı vardı. Bu iki yapıyla cephe, blok, platform gibi bir kurumsal birliktelik arayışı olmaksızın, TKP güç ve olanakların birleştirilmesi için iki hareketle de görüşmeye hazır olduğunu beyan etti. İşbirliği adına sendikalar, hukuk, yayıncılık gibi alanlarda kimi ortak projelerin geliştirilmesi, bazı siyasi başlıklarda birlikte istişare olanağının yaratılması gibi başlıklar anıldı.

TKP, açıklamada parti üyesi olup, çeşitli nedenlerle uzaklaşmış olanlara da "sevgili yoldaşlarımız" diyerek seslendi. Mücadelede kişisel gerilimler, kolektif hatalar yaşanabileceği, ancak partinin kendini sürekli geliştirmek ve iyileştirmek becerisine sahip olduğu vurgulanan açıklamada, eski TKP üyelerini parti hiçbir rezerv koymaksızın tekrar üyeliğe davet etti.

Açıklamada geçmişteki devrimci geleneklerden gelen sosyalistlere de çağrı yapıldı. TKP'nin köken ayrımını aştığı belirtilen açıklamada, "komünistin yeri komünist partisidir" diyen, geçmişte partili geleneğin örgütlerine üye olarak emek veren kişiler, TKP etrafında kenetlenmeye çağrıldı.

Açıklamanın tam metnine, bu hafta çıkacak olan Komünist dergisinde yer verileceği belirtildi.

Bu yazı toplam (925) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?