Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Âşık Erkekler Günü

13 Şubat 2012 Pazartesi Saat 22:37

Teori der ki, erkek fiziksel olarak kadına göre daha güçlü; kadın da duygusal olarak erkeğe göre daha güçlü. Kural basit...

Herkes iyi olduğu alanda kendini geliştirmek ve kanıtlamak ister. Bu yüzden erkek fiziksel özelliklerini geliştirirken, kadın duygularına ve zekâsına yoğunlaşır. Sonuç? Çatışma kaçınılmazdır.

Yine de bu büyük bir problem oluşturmaz. Kendiliğinden bir denge oluşur. Aynanın arkasına geçerseniz, kadının erkekte gücü, erkeğin de kadında şefkati, duyguyu ve zekâyı aradığını görürsünüz.

Ne zaman karşı tarafta aranan şey bulunamaz, işte problem o zaman başlar.

Bunun en kolay ispatı, iki güzel ve zeki kadının ya da iki güçlü erkeğin kendi aralarında çok iyi anlaştığını göremezsiniz. Kimse rekabeti sevmez. Anlaşma varsa orantısızlık vardır.

***

Beni şaşırtan ise, Batı toplumlarında kadınların seçilmesi için güzellik ve zekânın bir araya gelmesi yeterli iken, erkek için durumun biraz daha karmaşık olmasıdır. Olayı bir örnekle açıklayalım: Aptal ve çirkin bir kadını kazanmak için yakışıklı olmanız yeter. Aptal ve güzel bir kadını kazanmak için hem yakışıklı hem de zengin, sempatik, karizmatik, statü sahibi vb. özelliklerden en az birine daha sahip olmalısınız. Akıllı ve güzel bir kadını elde etmek istiyorsanız, tüm o özelliklere sahip olmanız gerektiği gibi biraz da şanslı olmalısınız.

***

Yukarıda anlattıklarım, bizim gibi gelenekçi ve içe kapalı toplumlarda daha da ilginç bir hâl alır. Mesela, <<Hanımefendi>> diye tabir ettiğimiz bir kızımız küstah bir erkeği seçecektir. Çünkü hiç ukala olamamıştır; onunla bu zevke ulaşacaktır. Tutucu ve anaç ruhlu bir kız ise kendisi gibi birini değil, serseri ruhlu bir erkeği seçecektir. Böylece bir kez olsun hayatın sınırlarında dolaşabileceğini ummaktadır. Geleneklerin biraz dışına çıkarak yaşayabilmiş istisnai kızlarımız da, sığınacağı sakin bir liman arar. Bizim erkekler ise basittir, hep kendileri gibi birini ararlar.

***

Bakmayın siz <<14 Şubat Sevgililer Günü>> dediklerine. 14 Şubat Dünya Âşık Erkekler Günü. Kadın âşık olamaz, erkek âşık olur. Kadın âşık olunandır. Bütün aşk masallarına bakın, hepsinde biçare olan erkektir. Siz hiç sırılsıklam âşık olmuş bir kadını konu alan film izlediniz mi? Çünkü “O kadında ne buluyorsun?” sorusunun cevabı “Aşığım”dır bir erkek için de, “O erkekte ne buluyorsun?” sorusunun cevabı tez konusudur bir kadın için.

Bu yazı toplam (1196) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 3 )

havada kalmış
yusuf ile züleyha da aşık züleyhadır. yusuf şartların olgunlaşmasını beklemiştir.
güllü25 Haziran 2014 Çarşamba Saat 12:27
Güzel başlamış ama olmamış
Yazı güzel başlıyor ama sonlara doğru saçmalanmış biraz sanki...Kadınlar da aşık olur neden olmasın...
Murat Mert15 Şubat 2012 Çarşamba Saat 15:00
:)
Sırılsıklam aşık kadınların konu edildiği birçok film ve şarkı var günümüzde ve geçmişte örneklerini görebiliriz.
CandyCane14 Şubat 2012 Salı Saat 08:22

| 1 |