Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Tiyatro salonu mükemmel.Basketbol iyi. Tavlaya gelirim

06 Temmuz 2010 Salı Saat 07:01

Son derece kasavatlı ve sıkıntılı geçen bir sürecin ardından Bizim Darıca’ya haftada bir yorum yazmak iyi geliyor şahsım adına. Genelde olumsuzlukları konu edinmekle tanınan nacizane yorumcu, düşünür olarak artık sahilin havasından mı, suyundan mı bilemiyorum Darıca için güzel yorumlar yazmak, ama gördüğüm üzerinden yazmak hoşuma gidiyor. Bu anlamda Darıca Belediyesi’nin Şehirler ve Kültürler Kaynaşması etkinliğinde, Darıcalılar gecesinde Başkan Karabacak’ın bir tiyatro salonunun sözünü vermesi, “En az 1000 kişilik” abartısı ile birlikte yerinde bir gelişme. Ama klasik yurdum siyasetçisine has şekilde ifade edilen koltuk kapasitesi, gerçekçi değil. Elbette Darıca da kültür, sanat, sporla ve güzellikler ile anılsın ama Darıca’nın bir Taksim, Kadıköy, Kızılay, Karşıyaka… olamayacağı gerçeğinden de sapılmamalı. Coğrafi anlamda değil Kocaeli’nin Gebze bölgesinin bile geçiş noktasında yer almayan ve ayni tabirle sapa bir yerde kalan Darıca’da 1000 kişilik salon, işi yapacak müteahhidin ihyasından öteye gitmez.

 

**

 

8-10 Temmuz günlerinde İlçe Spor Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek, kısaca DASBOL diye adlandırılan sokak basketbolu turnuvası da çok yerinde. Bu ve benzer etkinliklere, “Çok basit fikir, özgün değil” türü yaklaşımlar ola ki varsa, bence çok yanlış. Darıcalı bir güzel insan Çayırova İlçe Spor Müdürü Mücahit Sak’ın öncülüğü ve fikir babalığındaki Çayırova Koşusu’nun evrensel ölçekte ilgi gördüğü unutulmamalı. Şayet dikkatimden kaçan bir ayrıntı yok ise bu yıl ilki düzenlenecek turnuva, önümüzdeki yıllarda farklı işleme ve motifler ile ulusal ve hatta evrensel bir hale getirilebilir. Örneğin şu gayet mümkündür: Turnuva zaten Çayırova’da da düzenlenmektedir. Önce bölgesel anlamda Gebze ve Dilovası’nda da (yapılmıyor ise) yapılması teşvik edilip her sene, ilçelerde ilk üçü edinen takımların katılacağı bir bölgesel turnuva düzenlenebilir. Ardından Kocaeli’nin diğer 8 ilçesinin de teşvikiyle benzer model yayılabilir. Sonra bir bakmışsınız biri bir başka fikir üretmiş ve NBA’nın yıldızları Darıca’da şova gelmiş. “Uçtun ama…” demeyin. Bu gibi durumlarda hedefi alabildiğine yüksek tutmak, gerçekçi olup imkansızı istemek lazım ki netice alınabilsin. Örneğin Çayırova Koşusu’nun hedefinde, koşunun evrenselliğine ilişkin hedef yoktu. “Ulusal olmalı” diye çıkıldığında, “Hadi oradan. Gebze’den bile gelmezler” diyenler, dünyadan gelenleri görünce küçük dillerini yuttu.

 

**

 

AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar’ın Eskihisar Köyü’nde basını dinlediği toplantıda açık hava tavla turnuvasının özellikle Darıca’ya yakışacağını ifade etmiştim. Başkan Karabacak, Darıca’ya ilişkin önerilerimde bir şeyler not aldı ama tavlayı yazıp yazmadığını bilmiyorum. Tavlaya siyasi bir yaklaşım getirmek gerekirse uç boyutta muhafazakar duruş üzerinden türlü gerekçeler ile günah olduğu öngörüsü ile Darıca’da bir kesimin tepkisini çekebilir. Ancak Darıca’da böyle bir etkinlik düşünülürse, sosyal demokratlarca yönetilen Kadıköy ve Şişli Belediyeleri’nin düzenlediği turnuvalar incelendiğinde abartılı değil mütevazı bir ödüllendirmenin yapıldığı görülür. Zaten felsefi özelliklerde içeren tavlada oyunun ruhunu kavrayan tavlacı için önemli olan neticeden önce oyunu sohbet, muhabbet, samimiyet içinde oynamaktır. Satranç ile kıyaslandığında sadece bilgi, risk faktörünün değil zardan ötürü şansın da belirleyeceği oyunda olmadık kişilerin, olmadık kişileri yendiğine de tanık olunmaktadır ve oyuna ismini veren, felsefesini veren de bu özelliğidir zaten. Ve ola ki Darıca’da bir açık hava tavla turnuvası düzenlenip duyurusu Darıca dışında da etkili yapılsa en azından Gebze bölgesi, Kocaeli ve İstanbul illeri ölçeğinde bir ilgi görecektir diye öngörüyorum. Şahsım adına da kesin yazılırım. Kadıköy Belediyesi’nin turnuvasında ilk sekize kalmışlığım var ki İstanbul’un en baba tavlacıları ile çarpıştım. Kocaeli Gazetesi’nin ilçelere yayıp ilk üçleri ilde kapıştırdığı turnuvanın Gebze ayağından ikincilikle çıkıp il finali oynadım. İzmit’ten bir polis memuruna 5-3 yenilip ikincilikle yetindim ve finalin bir şekilde Gebze ile İzmit arasında oynanmasının turnuvaya ayrı bir estetik kattığı ifade edilmişti. İki defa da Genç Kocaelililer Derneği’nin turnuvasına katılmıştım. Herkesi yeniyorum diye son birkaç yıldır çağırmıyorlar. Darıca’da tavla turnuvası olursa, kesin gelirim. Haber için bugüne kadar çok özelimden caymışlığım var, tavla hariç diyorum. Başka da bir şey demiyorum.

Bu yazı toplam (1232) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?