Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Bloglar ve blog yazarları üzerine

23 Şubat 2012 Perşembe Saat 13:18

Son zamanlarda, sosyal ve görsel medyada sıkça bahsedilen bir konuya değinmek istedim bugünkü yazımda. Çünkü ben de konuya dâhilim aslında; uzun zamandır blog yazarlığı yapan biri olarak.

Blog, teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturdukları, günlüğe benzeyen web siteleridir diye açıklamış internette bir adres, gayet de doğru söylemiş. Daha çok geride bir şeyler bırakmak adına yazıldığına inanıyorum ben. Kimi yazar yemek tariflerini unutmamak adına yazıyor, kimi çocuğuna ileride gösterebilmek adına, kimi sadece ilgi alanı doğrultusunda zevk için, kimi bir şeyler öğretmek ve öğrenmek adına, kimi de sadece yazmak için yazıyor. Yazmak eylemi son derece önemli benim için, aynı okumak gibi. Ama yazmak aynı zamanda okumayı da içerdiği için bence daha fazla emek ve çaba gerektiriyor. Herkes ücretsiz bir blog açıp gönlünün istediği gibi yazabilir. Kimi blog çok okunur, takipçisi epey fazladır kimi de ufak bir çevre için yazar, kimi de uzak olduğu insanlara hayatıyla ilgili bilgiler verebilmek için.

 

***

Okan Bayülgen’in hazırlayıp sunduğu kraliyet ailesine bir süredir blog yazarları konuk oluyorlar telefonla veya canlı olarak. Blog yazarı olmaktan, bloglardan bahsediyorlar. Karşımıza çıkartılan profil bazı insanlara çok uç geliyor. Tabi herkes onlar gibi değil, ama kendisinin de dediği gibi orada örnek oluşturan bloglar işin sadece krema kısmını göstermekten ve insanları teşvik etmekten ibaret. Herkes bloglardan para kazanmıyor.  Herkesin binlerce izleyicisi yok, kimi yırtınıyor birileri beni okusun diye, yorum alınca mutluluktan uçuyor, kimi risk alıyor sevmediği işi bırakıp kendini hayal dünyasına verip bloguna kanalize oluyor ve orası ikinci yaşam alanı haline geliyor. Tabi bunları yapmak kolay değil. Ama biliyorum ki insan istediği sürece her şeyin üstesinden gelebilir. Yeter ki severek yapabileceği bir şeyler olsun elinde. Blog serüveninin bir zamanlar benim için ne denli anlaşılmazı zor ve karışık, çetin bir bulmacaya döndüğünü tahmin bile edemezsiniz. Şimdiyse oldukça keyifli, tabi zaman ayırabildiğim sürece. Çünkü böyle bir alanda başarılı olabilmek, onunla oldukça fazla zaman geçirmek demektir. Başarı da bakış açısına göre değişiyor tabii ki. Kimileri olayların altından bir bit yeniği çıkartmaya çalışmaktan haz alıyorlar adeta. Konuk blog yazarlarından birinin dediği gibi insanların bir şeyler başarmış olmalarından feyiz alacakları yerde kıskançlıklarından deliriyor ve kendileri yapamadıkları için onlar nasıl yaparlar bunu diye çamur atmalara başlıyorlar. Ben alanlarında başarılı olabilmiş blog yazarlarına baktıkça gıpta ediyorum. Büyük bir cesaret gösterip bu yola baş koymuşlar. Takip ettiğim kadarıyla da büyük uğraş veriyorlar. Bir gün umarım ben ve blogum da bunu başarabiliriz. Cezayir gibi bir ülkede, bunu başarmak gerçekten çok zor… Sadece belli zamanlarda ve koşullarda şantiyeden dışarı çıkabildiğimi düşünürseniz ne hissettiğimi belki bir nebze de olsa anlayabilirsiniz.  Yine de ben de çabalıyor ve burası hakkında, hayatım hakkında yazmaya devam ediyorum. Yazmayı seven, hayata bir şeyler bırakmak, kendini ve yaşamı anlatmak isteyen herkes yazabilir bence. İnanın yazmak ve zamanla arkadaşınız olacak olan insanlarla hikâyenizi paylaşmak büyük bir mutluluk veriyor insana. Bir adım atın ve yazmaya başlayın!

 

Bu yazı toplam (948) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?