Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Hayal kurmanın güzelliği

27 Şubat 2012 Pazartesi Saat 21:46

Hayaller; gerçekleşmesini arzu ettiğimiz, özlediğimiz şeyleri zihnimizde canlandırmak demek kelime anlamı olarak. Sırf bu haliyle bile içinde huzur ve mutluluk barındırıyor sanki kendi içinde. Çocuklara atfedilen bir özellik olarak algılanır daha çok, ne de olsa çocukların hayalleri hep daha yakınlarındadır. Büyüdüğümüzde ise hayaller daha çok gerçekleşmesi olanaksız şeylermiş gibi gelir.

***

Ben oldum olası hayalperest biriydim. Çocukken de kendimce hayaller kurardım; büyüdüğümde de onlardan asla vazgeçmedim. Hala hayal kurmayı çok severim. Gerek ulaşamadığım büyüklükte bir hayal edinirim kendime, gerekse elimi uzattığımda yakalayabileceğim kadar yakında olanı… Hayaller insana huzur verir çünkü. Bir hayale daldığınızda, ilk aşamada içinizi büyük bir mutluluk kaplar, düşünmezsiniz ona gerçekten sahip olup olamayacağınızı. Ne zaman ki gerçeğe doğru adım atıp karamsarlığa kapılırsanız, o zaman zaten hayallerin çok uzağına düştüğünüzü anlamalısınız. Hayaller kendi başına güzeldir çünkü ona ne kadar uzak ya da yakın olduğumuzla ölçülemez güzellikleri. Bu yüzden gerçekleşip gerçekleşmeyeceği üzerine kafa yormak yerine, sadece keyfini çıkartmak bir nebze de olsa mutlu olmaya yeter. 

***

Ben herhangi bir şeyi hayal ettiğimiz sürece ona ulaşmanın daha kolay olacağına inanmışımdır hep. Şu meşhur ‘Secret’ isimli kitap çıkmadan önce de pozitif düşünmenin bize pozitif yansımaları olacağına inanırdım. Hala da istediğimiz, arzu ettiğimiz, hayalini kurduğumuz şeyi ne kadar çok gözümüzün önünde, yakınımızda tutarsak gerçekleşme olanağının o denli kuvvetli olduğuna inanıyorum. Bu yüzden bir hayal dosyası veya defteri oluşturdum kendime. Hayalini kurduğum şeyleri biriktiriyor, zaman zaman açıp bakıyorum, hepsine tek tek dokunuyor ve yenilerini ekliyorum, sabırla onlara kavuşmayı bekliyorum.

Hayatta küçük mutluluklara hepimizin ihtiyacı var. Hayat çoğunlukla ayrıntılarda gizli bana kalırsa. O yüzden siz de benim yaptığımı yapın. Yürekten dileyin, kesin, yapıştırın, biriktirin, dosyalayın ama hayallerinizden uzak durmayın. Hatta fotoğraflarını çekip duvarlarınıza asın ki her gün karşılaşın hayalinizle. Birbirinizden uzak düşmeyin. Hayal etmeye devam edin, bıkmayın, olmuyor ki deyip vazgeçmeyin. Bir gün olanlar karşısında hayrete düşebilirsiniz!

Bu yazı toplam (1146) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?