Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Zenginin Malı...

05 Mart 2012 Pazartesi Saat 21:35

Ekonomi dergisi Forbes'ın “En Zengin 100 Türk” listesine göre; Türkiye'nin en zengin ismi 3 milyar dolarlık servetiyle Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin olmuş. Listede Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet 2.9 Milyar Dolarlık servetiyle ikinci, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker 2.8 Milyar Dolar ile üçüncü olarak açıklanmış.

***

En zengin ilk 10 Türk’ün servetlerini toplarsak 28,2 Milyar Dolar yapıyor. Son olarak açıklanan gayri safi milli hasılamız, 735 Milyar Dolar. Kısaca, milli gelirin yirmi altıda birini bu on kişi paylaşırken, geri kalanı 74.724.259 kişi paylaşıyor. Ona da paylaşmak denirse!

Adamlar çalışmış. Gözümüz yok, yok olmasına da, acaba çalışarak bu servet yapılır mı? Daha basit bir soru sorayım: Asgari ücretle çalışan biri, birinci sıraya çıkmak için kaç yıl çalışması gerekir?

***

Asgari ücret bugün aylık net 634 Lira 64 Kuruş, yani 360 Dolar. Bu da demektir ki, asgari ücretle çalışan biri bu ülkede en zengin listesinde birinci sıraya yükselmek için 694.445 yıl çalışması gerekir. Hemen gözünüz parlamasın, bu da yetmez! Onca zaman boyunca diğerlerinin de yatması gerekir ki, siz onları geçebilesiniz.

***

Hayatta hiçbir şeyin tesadüfen oluşmadığına inanırım. Hüsnü Özyeğin, Liseyi Robert Kolej'inde tamamladıktan sonra iyi bir inşaat mühendisi olmak istediği için Amerika’ya gider. Oregon Eyalet Üniversitesi İnşaat Bölümü'nde okurken finans konularına daha ilgili olduğunu fark eder. Harvard Üniversitesi'nde finans yüksek lisansı yapar. Amerika’da üç yıl çalıştıktan sonra Türkiye'ye döner, kolejden arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet'ten iş teklifi alır. Daha 32 yaşındayken Pamukbank Genel Müdürü olur. 1987 yılında kendi bankası Finansbank'ı kurar. Sonrası “yürü ya kulum” tarzı bir hikâye.

***

En iyisi biz bunları boş verelim. Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış…

Bu yazı toplam (1327) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 2 )

:))
Türkiyede En Zengin Yüz Türk listesine girebilecek sadece yüz zeki mi var yani ? :)) Aynı diplomalara sahip diğer insanlar listenin kaçıncı sırasında ???
ilkay06 Mart 2012 Salı Saat 10:10
hesaplamaya ilişkin yorum
Hüsnü Özyeğin ve Mehmet Emin Karamehmet Bey bu serveti 1 yılda edinmedi. GSMHnın 1/26sını bu kişilerin paylaştığı yaklaşımı yıllara sari hesaplandığında hatalı. Kabaca 1/200ünü demek doğru olabilir.
Fatih ÖZÇALIK06 Mart 2012 Salı Saat 08:21

| 1 |