Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Kadınlar için

12 Mart 2012 Pazartesi Saat 19:56

Kadınlar günü için yazılacak çok fazla şey var aslında buraya sığdırılamayacak kadar çok. Herkes bugün adına pek çok şey yazıyor ama ben yazılan kelimelerin içinin boş kaldığını hissediyorum. Çünkü her şey söz gelimi ilerliyor, yani sadece kelimelerle sınırlı. Kadın bir mal olarak görülmeye, ezilmeye devam ediyor. Daha bugün, böyle bir günde öldürülen bir kadının haberini okumuşken yazmak oldukça zor. Yazılan şeyler, akıllardakileri değiştirmeye yetmiyor ne yazık ki!

***

Kadın olmak hiçbir zamanda, hiçbir devirde kolay değildi; elbette ki erkek olmak da öyle. Yine de erkek egemen bir toplumda yaşamımızı sürdürdüğümüz için kadın olmak daha ağır yükleri beraberinde getiriyor. Kadınlar bir yerde yazılı olmayan ama beyinlere adeta çıkmamacasına kazınmış, görünmez kurallar zincirleri ile örülüler. Kadın olmanın yanı sıra hem toplumda kabul görülen kadın olmak için çırpınıyor, hem evinde kadın gibi kadın olmak için çırpınıyor hem de kendini bulmak ve geliştirmek için çırpınıyor. Yani kadının çırpınışları hiç bitmiyor.

***

Bizler; hep birileri tarafından korunmaya muhtaç, yetersiz, düşünceleri yönlendirilmeye müsait, baştan çıkartıcı, oyunbaz olarak nitelendiriliyoruz. Bizler; evde eşlerimize hizmet etmekle yükümlü, kendimizi çocuklarımıza ve eşimize adamakla yükümlüyüz ve tabi söze çok fazla karışmamalı, çok göz önünde olmamalı ve hakkımızı savunmamalıyız. Tecavüzün hak sayıldığı, dayağın cennetten çıkma olduğuna inanılan bir dünyada yaşamaya çalışıyoruz. Büyürken bile böyle büyütülüyoruz ailelerimiz tarafından. Erkek evlat için her şey mubah ama kız evlat için sonsuz sınırlamalar var.  Bazen keşke bir günlüğüne de olsa dünya tersine dönse diye düşünüyorum. O zaman acaba erkekler kadınların yaşadıkları sıkıntıları anlayabilirler miydi? Eksik ve hor görülmenin insanı nasıl acıttığına dair bir fikirleri olabilir mi? Kadını insan yerine bile koymayan kişilerin olduğunu var sayarsak bu söylediklerimin olması ihtimal dâhilinde bile değil ne yazık ki.

Bazen düzeleceğine dair bir ümidim oluyor içimde ama ne yazık ki bu ümitlerim gün geçtikçe tükeniyor. En görgülü, bilgili, saygılı insanların bile içindeki canavarla kadınlara saldırdığını okuduğumda o zaman ne kadar utanılası bir dünyada yaşamaya çalıştığımızı anlıyorum.

***

Türk toplumunda ne yazık ki kadının ne kadar geri planda olduğunu, erkeğin nasıl da egemen olduğunu hepimiz biliyoruz. Değişimler var deniliyor ama biz yerimizde saymaya devam ediyoruz. Kadınlar için kurallar her daim var, erkeklerse kural tanımıyorlar. Keşke beyinlerdeki düşünceleri değiştirebilme gücümüz olabilseydi. Eğitim aslında böyle büyülü bir güç ama kullanamıyoruz ne yazık ki. Kendini bilmeyen, tanımayan ve tanımaya hiç de niyetli olmayan insanlar yetiştiriyoruz ve kadınları ezen. Yarın yine her şey kaldığı yerden devam edecek. Bu ne de olsa sadece bir günlük bir rüya. Yine de çaba göstermek gerektiğine inanıyorum. Umutlarımız hiç tükenmemeli. Kadınlar sessiz çığlıklar atmayı artık bırakmalı. Bugün sadece bir günlüğüne yaşanmamalı. Artık gazetelerde ve haberlerde dövülen, öldürülen, katledilen kadınları görmek istemiyorum ben. Hayatın her gün daha da çok çığırından çıktığına şahit olmak, insanların değerlerini gün be gün yitirdiğini bilmek ne kadar zor olsa da günün birinde bunları aşacağımıza dair inancımızı diri tutmak bizim elimizde. Her şeye rağmen kadın olmak güzel ve özel bir şey çünkü!

Bu yazı toplam (825) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?