Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Kavak Yelleri

12 Mart 2012 Pazartesi Saat 20:22

Bilmem hatırlar mısınız? İsmi lazım değil, 1999 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçilen bir kadın milletvekili vardı. Parlamento’da ant içme törenine mevzuata aykırı giysiyle gelmesiyle olay olmuş, Amerikan vatandaşı olduğunu bildirmediği gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkartılmış, vekilliği düşürülmüştü.

***

İade-i itibarda bulunulabileceği şeklindeki açıklamaları müteakiben, on üç yıl sonra avukatı aracılığıyla Meclis Başkanlığı'na başvurarak haklarının iadesini talep etmiş. Tam da bu nasıl olabilir ki diye düşünürken, eski vekil tarafından yapılan başvurunun detayları su üstüne çıktı. Amerikalı eski vekilimiz hiç yerine getirmediği bir hizmet için 43 aylık milletvekili maaşı ve 10 yıllık emekli maaşı istemiş. Talebin uygun görülmesi halinde alacağı paranın dört milyonu bulacağı söyleniyor.

***

Bu işler Amerika’da nasıl olur bilmiyorum, ancak burası bir hukuk devleti. Başvurusu değerlendirilir, bir hak kaybı varsa iade edilir. 1999 yılında Meclis’te mevzuatı bile bile yapmış olduğu bir şovdan ibaretti. Tıpkı bugün, aynı Meclis’e yaptığı iade-i itibar başvurusu gibi.

***

Bu başvuru ile bir zamanlar O’nu vekil tayin eden halkın gözünde kalan itibarını da iade etmiş olmadı mı?

Yeri gelmişken, derler ki: Sene 1923, Atatürk’e sorarlar: "Paşam vekil maaşlarını düzenleyeceğiz ne kadar verelim?" Mustafa Kemal: "Öğretmen maaşlarını geçmesin!"

Bu yazı toplam (1123) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?