Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Almanyada Erdoğana ödül verilecek olmasına büyük tepki

19 Mart 2012 Pazartesi Saat 22:38

Almanya'da Başbakan Erdoğan'a madenciler anısına "hoşgörü ve tolerans" ödülü verilecek olmasına başta Alevi dernekleri olmak üzere birçok demokratik sivil toplum kuruluşu tepki gösterdi. Ödül günü büyük bir protesto eylemi düzenlenecek.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Ruhr bölgesinde maden ocaklarında çalışanların anısına verilen “Steiger Ödülü"nün Başbakan Erdoğan'a verilecek olmasına başta Alevi dernekleri olmak üzere demokratik sivil toplum kuruluşları ve bazı Türk kökenli milletvekilleri tepki gösterdi. Yarın Bochum kentinde düzenlenecek ve Erdoğan'ın da katılacağı Bochum kentinde büyük bir protesto mitingi yapılacağı belirtildi.

Almanya'daki Alevi örgütlerinden büyük tepki
"Birlikte yaşam, hoşgörü ve insanî değerler" çerçevesinde verilecek ödülü Başbakan Erdoğan'a eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in takdim edeceği açıklanırken, durumu protesto eden Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) tarafından yapılan açıklamada Sivas Katliamı'nın zamanaşımı gerekçesiyle düşürülmesinde AKP iktidarının sorumluluğuna işaret edildi:

"

Kısa bir süre önce (13.03.2012’de), Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, 2 Temmuz 1993’te Sivas-Madımak otelini yakarak 35 kişiyi katleden katilleri zaman aşımı gerekçesiyle, davadan düşürülmesine karar verilmesi, serbest bırakılması, bir insanlık ayıbıdır, bir utanç belgesidir. Başbakan Erdoğan tarafında da insanlık suçunu işleyen bu katiller hakkında verilen kararın “milletimize hayırlı olsun” diyerek, adeta katillere destek vermesi de, ayrı bir utanç tablosu ve Madımak Katliamı gibi Türkiye tarihinde silinemeyecek kara bir lekedir.

Bu nedenle Başbakana verilecek bu ödül, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu için kutlanılacak bir olay değildir, tam tersine ayıplanacak bir ödüldür.

Ödülün verileceği Bochum kentinde büyük bir eylem yapılacak
AABF tarafından yapılan açıklamada ödülü veren kuruşa kararını değiştirmesi çağrısı yapılırken, ödülün verileceği gün (yarın) Bochum kentinde büyük bir miting yapılacağı duyuruldu:

"... Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, bu ödülü veren kuruluşun, böyle bir ödülün Erdoğan’a verilmemesini, iptal edilmesin talep etmektedir. AABF aynı şekilde 17 Mart 2012 tarihinde bu olayı ve Türkiye’deki Madımak davasında, katilleri zaman aşımı gerekçesiyle yargılamadan serbest bırakan, Türkiye’nin yüz karası olan bu utanç belgesini ve verdiği mesajla katillerden yana tavrını koyan Başbakan Erdoğan’ı protesto etmek için, en az 20.000 kişiyle Bochum mitinginde olacaklardır."

Kürt örgütleri de eyleme hazırlanıyor
Demokratik Kitle Örgütleri Platformu-Avrupa (DEKÖP-A) da Erdoğan'a ödül verilmesine tepki gösteren bir açıklama yaptı ve 17 Mart'ta Bochum'da Erdoğan'ı protesto etmeye çağırdı:

"TC Devletinin eli kanlı başbakanı R.T. Erdoğan 17 Mart Cumartesi günü Almanya’nın Bochum kentine gelmektedir. Almanya'nın NRW Eyaletinde Ruhr Bölgesi'nde maden ocaklarında çalışanların anısına 2005 yılından verilmeye başlanan ödül, bu yıl da işçi ve emekçi düşmanı Erdoğan’a verilecektir. Avrupa bölümü kapsamına giren bu ödülün, "Avrupa topluluğunun birlikteliğine katkı sunanlar" kategorisi kapsamı dahilinde Erdoğan’a verileceği açıklanmıştır. "Steiger Award" olarak adlandırılan bu ödülün Erdoğan’a verilmesi, başta Alman PEN onursal başkanı olmak üzere birçok ilerici kurum ve kişiler tarafından protesto edilmektedir.

çinde bulunduğumuz dönemde, Türk devletinin hükümeti, en ufak demokratik hak talebine dahi tahammül göstermezken, Roboski katliamında katledilenlerin daha kanı kurumamışken, Sivas’ta katledilen 35 insanın katillerinin aklandığı bu süreçte, Erdoğan’a verilecek bu ödülü bir insanlık ayıbı olarak görüp nefretle kınadığımızı tüm kamuoyuna deklere ediyoruz. İşlenecek bu insanlık ayıbına karşı; ödülün verileceği 17 Mart cumartesi günü tüm halkımızı, Erdoğan’ı protesto etmeye çağırıyoruz."

Milletvekillerinden de tepki
Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyalet milletvekili Ali Rıza Şimşek ve Alman Yeşiller Partisi Federal milletvekili ve partisinin uyum sözcüsü hukukçu Mehmet Kılıç da konu ile ilgili yaptıkları açıklamalarda, Erdoğan'a "hoşgörü" ödülü verilmesinin utanç verici olduğunu dile getirdiler.

Ödülü verecek olan kuruluştan açıklama
Ödülü verecek olan kuruluş ise ödülü Erdoğan'a, Türkiye'den Almanya'ya işçi göçünü 50. yılı nedeniyle vereceklerini, Türkiye Başbakanı'nın iç ve dış politikalarının değerlendirilmesinin ürünü olmadığı belirtti. Ruhr bölgesinde ağırlıkla göçmen işçilerin çalıştığına da vurgu yapıldı.

Sadece son 4 yılda 319 madenci öldü
Sivas Katliamı davasının zamanaşımı gerekçesiyle düşürülmesi, Uludere'de Ankara'dan gelen emirle 34 köylünün bombalanarak katledildiği, Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu olan kamu görevlilerinin soruşturulmasına izin verilmediği, daha birkaç hafta önce devlet desteği ile Taksim'de Hocalı Katliamı bahanesi ile ırkçı bir gösteri düzenlendiği ve bu gösteriye İçişleri Bakanı'nın da katıldığı hatırlandığında Başbakan Erdoğan'a "hoşgörü ve tolerans" çerçevesinde ödül verilmesi tam anlamıyla skandal.

Diğer bir skandal ise Erdoğan'a madenciler adına ödül verilecek olması. Zira son 4 yılda Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre 332 madencinin maden kazaları sonucunda yaşamını yitirdi.

Bu yazı toplam (934) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?