Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Tuhaf yiyecekler

26 Mart 2012 Pazartesi Saat 20:01

Aslına bakarsanız yeni yazım için seçtiğim konu bambaşkaydı ve onun üzerinde düşünüyordum birkaç gündür. Fakat bugün internette tesadüfen izlediğim ve beni hayrete düşüren bir video sayesinde tuhaf yemekler üzerine yazmaya karar verdim.

Pek çok yerde videoları olan Bizarre Food diye bir program var. Bugün bir iki tane videosunu izleyip dehşete düştüm. Bir Sosyal Antropolog olarak farklı kültürleri öğrenmeye meraklıyım. Bilhassa o kültüre özgü enteresan geleneklere de bayılırım, ayrıca dikkatimi çeker ve beğenimi kazanır. Yalnız bu programda gerçekten tuhaf olan yiyecek türlerini canlı canlı izlemek pek bir dehşet verdi bana. Kore’de hamam böcekleri, tarantulalar, kurtlar veya daha başka türlü hayvanların yendiğini hepimiz biliyoruz. Canlı canlı yenen solucanlar, ahtapotlar beni inanılmaz etkiliyor, tabi kötü yönde. İnsan olmaktan bazen utanıyorum hayvanlara yaptığımız eziyetleri görünce. Bebek tavukları daha büyümeden yiyorlar, ahtapotları ölmeden kesip, daha hareket etmeye devam ederken yemeye çalışıyorlar. Tanrım diyorum biz nasıl bir türüz böyle. İnsanlığımdan utanıyorum!

Değişik lezzetler denemeyi ben de seviyorum. Gittiğim farklı kültürlerin yemek alışkanlıklarına uyum sağlamak ve tatlarına bakmak için bazen değişik yiyecekler deniyorum. Salyangoz bunlardan biri ama o en azından suda haşlanıyor. Ahtapotta yedim pek sevmeden ama yine de canlı canlı gözümün önünde öldürmelerini izlemedim.

***

Bugün izlediğim video da program yapan kişi Finlandiya’ya gitmişti. Orada aklıma gerçekten durgunluk veren bir yemeğin tadına baktı. Adı kan keki. İnek kanından kek yapıyorlarmış. Özellikle de gelişme çağındaki çocuklara faydalı olduğu için yediriyorlarmış. Yapım aşamalarını da gösterdiler. Daha önce de tuhaf yiyecekler hakkında pek çok şey okumuştum ama böyle bir şeye rastlamamıştım. Önüme et olarak getirilen bir yiyeceği yiyebileceğimi hep söylerim, ama hayvanı asıl şeklini muhafaza ederken ve tüm iç organlarıyla yemek tam bir saçmalık bana kalırsa. Videolardan birinde de sıçan yiyorlardı, temizlemeden. Lezzetli bulduklarını da söylemeden edemeyeceğim. Kocaman kalın bacaklı örümcekleri de mısır unu gibi bir una bulayıp kızgın yağda kızarttıklarını da gördüm. Bir de Avrupa birliğine gireceğiz diye bizden kokoreçi yasaklamamızı istiyorlar, sağlıksız olduğu için. Kokoreçe gelene kadar dünyada ne kadar iğrenç yemek yeniyor sanırım görmüyorlar.  Kokoreç o videoda gördüklerimden sonra yanlarında köfte gibi güzel kalıyor ki zaten bence harika bir lezzet, diğerlerine göre de son derece masum. İnsanların bu tip yiyecekleri neden ve nasıl yediklerini Antropolog da olsam sanırım asla anlayamayacağım. Deneyebileceğimi de sanmıyorum. Bunlar yemek kültüründen çok bana insanoğlunun içindeki vahşetin dışavurumu gibi geliyor. Umarım günün birinde biz de böyle abuk sabuk şeyler yemek zorunda kalmayız. Ben Geleneksel Türk Yemeklerimizi hiçbir yemeğe değişmem, hiçbir zaman!

Bu yazı toplam (1355) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?