Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Cebimdeki Tehlike

26 Mart 2012 Pazartesi Saat 20:23

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile sürücülerin trafikte seyir halindeyken cep telefonu ile konuşması telefona dokunmadan yapılmak şartıyla serbest bırakıldı. Yönetmelikle “Cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazları, sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan (hands-free) kullanılabilir’’ hükmü getirildi.

*** 

Uygulamada başarılı olamadığımızda hukuki mevzuatı fiiliyata uydurmakta üzerimize yok. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunu hatırlarsanız, daha ilk uygulama yılında işin içinden çıkamayınca değiştirmek yoluna gittik. Trafik güvenliği alanında yüksek lisansını tez aşamasına kadar getirip, eğitim-öğretim sisteminin eksiklerine kızıp yüksek lisansı tez aşamasında bırakmış biri olarak cebinizdeki tehlikeden bahsetmek istiyorum.

***

Cep telefonlarının kullanımı sırasında sürücüler daha fazla hata yapmakta, bazı tehlikeli durumların ya hiç farkına varamamakta ya da önlem almakta geç kalmaktadırlar. Yapılan bir araştırmaya göre bu gecikme çevresel koşullara, aracın o andaki hızına ve sürücünün yaşına bağlı olarak 0.6 saniyeden 0.9 saniyeye kadar artabilmektedir. Saatte 60 km hızla giden bir otomobilin sürücüsünün frene basmasının bu kadar gecikmesi durma mesafesinin 15 metre daha artması demektir.

***

Yine araştırmalar göstermiştir ki, cep telefonunun en büyük tehlikesi, numara çevirirken ya da konuşurken değil görüşme bittikten sonraki süre içinde görüşmenin niteliğine göre riskin artmasıdır. Yani, sürücü için dikkat dağıtıcı olan telefonun fiziksel özellikleri değil konuşmanın yoğunluğudur.

***

Çok merak ediyorum, cep telefonu ile konuşma yasağını esnetirken bilimsel araştırmalara ve bilim insanlarının görüşlerine başvurulmuş mudur? Umuyorum ki, ihtiyacımıza göre bilimsel çalışmaları da esnetmiyoruzdur.

Bu yazı toplam (1401) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Yamalı Bohça
Akla hayale sığmayan pek çok uygulamalar varken, ara sıra, kırkda yılda bir yapılan iyi ve hayırlı işler de neden sonradan delik deşik edilir ve kırk yamalı bohça misali tutar tarafı kalmaz hale getirilir ki? Araç kullanırken cep telefonu da kullanma konusu çok ciddi bir konu aslında. Bu ne amaca hizmet ettiği anlaşılamayan değişikliği kimin ve hangi amaçla yaptığını bilmem ama bunun sonucu canı yanan ve kanı akanlarda onun payına da bir hisse olacağı muhakkak.
Mert27 Mart 2012 Salı Saat 06:51

| 1 |