Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

İyilk ve kötülük, Karanlık ve aydınlık!

26 Mart 2012 Pazartesi Saat 20:28

Geçen gece kim beş yüz milyar yarışma programını izlerken sesli bir müzik sorusu soruldu genç yarışmacıya. Müzik ile ilgili olan soruda Çaykovski’nin unutulmaz Kuğu gölü Balesi’nin müziğini çaldılar ve bu eserin ismini sordular. Bu eserin ismini sorunca ben televizyon karşısındaki bir rahatlıkla doğru cevabı verebildim. Fakat yarışmacı bu sorunun cevabını bilemedi. İşin ilginç tarafı ÖYS sınavında Türkiye dördüncüsü olmuş olması şaşırtıcıydı! Çocuklarımızın bu tür sorulara cevap verememeleri, eğitim sistemimizin çarpık ve hantal yapısından dolayı olmaktadır sanırım.

Ben bu hafta Kim Beş yüz Milyar ister yarışmasında sorulan Kuğu Gölü Balesinden bahsetmeye çalışacağım siz değerli okurlarıma. Bu eser Dünyanın en siyasi ve en ünlü bale eseridir.1991 yılında Gorbaçov yönetimi devrilince, Rus tankları Moskova sokaklarına çıktığında Rusya devlet televizyonu Çaykovski’nin bu eserini Rus devlet televizyonunda hiç ara vermeden halka moral vermek için yayınlamıştır.

Sadece Kuğu Gölü Balesi eseri 1991 yılında Rus devlet televizyonlarında yayınlanmamış özellikle Ekim devriminde (1917), 2. Dünya savaşında da halka moral vermek için de Rus devlet televizyonlarında uzun süre yayınlanmıştır. Öyle ki Rusya’ya gelen devlet adamlarına ve politikacılara bu bale izlettirilmeden gönderilmemiştir. Yedi yıl boyunca Moskova’daki Amerikan büyükelçisi bu süre zarfında Kuğu Gölü Balesini 132 kez izlemiş olması ilginç değil mi? Hatta Kuğu Gölü Balesi müziği ile birçok ünlü Rus devlet adamı ve sanatçısının cenazesinde çalınmıştır. Bu müzik aslında bir aşkı anlatmaktadır.

Bakın sevgili Bizim Darıca okurları bu aşkın hikâyesini sizlerle baylaşmak istiyorum. Evliliğe hazır olmamasına rağmen, onuruna verilen bir baloda annesinin baskısı sonucu eş seçmek zorunda kalan Prens Siegfried ile avlanmak üzere gittiği gölde, büyücü Rothbart’ın kuğu şekline soktuğu Prenses Odette arasındaki aşkın ve büyünün yok edilerek sevenlerin kavuşmasının öyküsüdür. Aynı zamanda bu hikâye aydınlıkla ile karanlığın, iyilik ile kötülüğün mücadelesini anlatır. İşte Çaykovski kuğulardaki bu estetiği görmüş olmalı ki bu eseri yazmış olmalı. Kuğu Gölü Balesi ilk kez 1876 yılında tiyatro salonunda sahnelenmiştir. Son olarak sevgili kitapkurtları sizlere bu konu ile ilgili ödüllü bir film tavsiye edeceğim. Bol ödüllü Black Swan adlı Siyah kuğu filmini izlediğinizde iyinin ve kötünün dansın adımları eşiğinde iç içe geçtiği siyah ve beyazın kavgasına şahit olduğumuz film, dansın gücünü ve ihtişamını, dansçıların bir ömre yayılan zorlu yaşam mücadelesini tüm detaylarıyla gözler önüne sermektedir iyi seyirler sevgili dostlar..

Bu yazı toplam (791) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?