Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Kral

09 Nisan 2012 Pazartesi Saat 19:12

Geçmiş zamanda, bir ülkede bir Kral varmış. Halktan toplanan vergileri arttırmış, sonra vezirine “git bak bakalım, halkın tepkisi nedir?” diye sormuş. Vezir “Halk biraz söyleniyor ama vergisini ödüyor” demiş. Kral da “Vergileri biraz daha arttırın ve gidip tekrar bakın” demiş.

Vezir bir gün huzura çıkmış “Kralım, halkın homurdanmaları daha da çoğaldı ama vergi ödemeye devam ediyorlar” demiş. Vergi artışları bir süre bu şekilde devam etmiş. Tepkileri yakından izleyen vezir heyecanla “Kralım, halk son vergi artışından çok memnun, hepsi gülüyor oynuyor, eğlence düzenliyorlar “demiş.

Kral: Eyvah! Halk oynatmaya başladı, bu kadar yeter, vergileri düşürün!

***

Son bir yıl içindeki vergi artışlarından örnekler vermek için bir araştırma yapmak istedim. Sadece doğalgazın başına gelenler bile buraya sığmaz. Neyse, benim de anlatmak istediğim vergi artışları değil zaten.

Dünya ekonomik krizle boğuşuyor. Petrol fiyatları almış başını gitmiş!

 Arap Baharı yerini,  Balkanlardan esen soğuk bir hava dalgasına bırakmış, bazı ülkeler batmamak için ne bedeller ödüyor. Halklar isyanda, Wall Street işgal altında, siyasi yönetimler bıçak sırtında…

Bizde durum nedir? Kendimi vezirin yerine koydum, halkın tepkisini izlemeye çalıştım. Tek cümleyle ifade etmek gerekirse <<Çoğunluk mutlu>>. Hatta açın televizyonu, bütün Avrupa kanallarında her saat ekonomik krize yönelik haber ve programlar varken, bizim TV kanalları <<vur patlasın çal oynasın>>.

 

***

Halkımızın mutluluğu huzuru bulmuş olmaktan mıdır, yoksa vergi artışlarından mıdır? Bilemiyorum. Onu da Kral düşünsün, vezirden bu kadar!

Bu yazı toplam (1064) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?