Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

MOZART VE MEHTER MARŞI!

09 Nisan 2012 Pazartesi Saat 19:24

Sevgili okurlar bu yazımda da amatör olarak ilgilendiğim müzik konusundan, mehter marşı ve bununla ilgili olarak Wolfgang Amadeus Mozart’dan bahsetmeye çalışacağım. Özel günlerde bir şekilde Osmanlı askerlerinin savaşa giderken söyledikleri mehter marşındaki 2 ileri bir geri adım atılması hali şu şekilde ortaya çıkmıştır. Fatih Sultan Mehmet han sefere çıkacakmış tüm vezirlerine gerekli hazırlıkların yapılmasını emretmiş, vezirler gerekli hazırlıklara başlamışlar..

Oklar kılıçlar, çadırlar, giysiler vs..Her şey hazırlanmış ancak sadece o zamanlar yeniçerilerin başlarına giydikleri başlık olan o zamanki adıyla push eksik kalmış üretim yeri, Bursa imiş. Derhal Bursa’ya ulak çıkarılmış ve 20.000 adet push istenmiş, ancak ulak Bursa valisine padişah 20.000 tane puşt istiyor diye iletmiş vali padişah vardır bir bildiği diyerek, Bursa ve ahalisinde ki ne kadar puşt varsa toplamış ve İstanbul’a doğru yola çıkarmış. Ancak haber İstanbul’a Bursa’da isyan çıktı İstanbul üzerine yürümeye başladılar diye iletilmiş, derhal isyancıları bastırmak için Bursa üzerine orduyu hareket ettirmişler, yolda karşılaşan ordu ile puştlar yanlışlık olduğunu anlamış ancak ordu komutanları madem bu kadar adam toplandı bizde sefere çıkacaktık o zaman sizde bizimle birlikte sefere katılın demişler. Bunun üzerine tüm puştlar kabul etmişler ve ordu önde puştlar arkada yürümeye başlamışlar, ancak ordu arkalarından gelen pustlara güvenmediklerinden dolayı iki adım atıp üçüncü adımda arkalarına bakmaya başlamışlar, bundan sonra ordunun hareket şekli bu şekilde oluşmuş ve bu yürümeye de bir müzik ekleyerek mehter marşı oluşmuştur.

Osmanlıların Viyana'yı kuşatmaları sırasında ve sonrasında, Avrupalılar, özellikle de Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun yurttaşları Türklerle yakın ilişkilere girmiştir. Kuşatma dağılıp Viyana kurtulunca, daha önce korkulan düşman artık merak konusu olmaya başlamıştı. Osmanlı giysileri hem erkekler, hem de kadınlar arasında moda olmuş, Mozart'ın da tiryakisi olduğu Türk kahvesi Viyanalıların yaşamına bir daha çıkmamak üzere girmiştir. Mehter takımının vurmalı ve üflemeli çalgıları da Avrupa askeri bandolarını etkilemiş, mehter müziğinden Mozart başta olmak üzere çok sayıda besteci yararlanmıştır.

Türklerle ilgili konular müzikli sahne oyunlarının en gözde malzemesi durumuna gelmiş ve bu gelişme 18. yüzyılda Avrupa'da "Türk Operası" akımını yaratmıştır. Bu akımın sayısı yüzü aşan örnekleri arasında en ölümsüz olanı ise Mozart'ın 'Saraydan Kız Kaçırma" adlı eseri olmuştur. Özellikle Mozart bu Mehter marşından etkilenerek Türk Marşını bestelemiştir. Beethoven’in eseri olan 9. senfonisinde Türk varyasyonlarına yer vermiştir. Hatta bir zaman sonra Napolyon savaşlarından kaçan İtalyan asıllı bestekârların İstanbul’a sığınmasında, Klasik Batı Müziği’nin sarayda egemen olmaya başlamasında Mehter marşına olan ilgi ile başladı desek abartmamış oluruz.

Son olarak bir bilgiyi de sizinle paylaşarak yazıma son vermeyi düşünmekteyim. Çocukluğumuzda dinlediğimiz "Daha dün annemizin kollarında yaşarken, şimdi okullu olduk, sınıfları doldurduk" diye ezberlediğimiz şarkı Mozart'ındır. Bu çocuk şarkısında olduğu gibi günümüzde annemizin kollarından, çiçekli bahçemizin yollarından kopup, sınıfları doldurma anlayışında mıyız sevgili okurlar? 

Bu yazı toplam (1398) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?