Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

Emektar TKP’liler: Mücadeleyi etkisizleştirecek girişimlere izin vermeyiz

16 Nisan 2012 Pazartesi Saat 21:05

 

Son dönemde TKP adı üzerinde çıkarılmak istenen provokasyonlara ilişkin “Dünden Bugüne TKP’li Komünistler” bir basın açıklaması yaparak, TKP’nin önümüzdeki dönemde mücadelesini etkisizleştirecek hiçbir girişime izin vermeyeceklerini ilan ettiler.

“Dünden Bugüne TKP’li Komünistler”, bir grubun TKP adını aldığını iddia etmesi üzerine bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Ülkenin pek çok noktasından sembolik olarak açıklamaya katılan TKP emektarları, TKP’nin önümüzdeki dönemde büyük mücadelesi için bütün yoldaşları partiye davet ederken, parti mücadelesini etkisizleştirecek girişimlere de izin verilmeyeceğini duyurdu.

“Emperyalizme karşı koyacak tek güç komünistlerdir”
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir araya gelen onlarca TKP üyesi parti emektarı adına basın açıklamasını TKP Atılım dönemi Merkez Komitesi üyesi Ulvi Oğuz okudu.

Ülkede emek düşmanlığının, emperyalizmle işbirlikçiliğin alıp başını gittiği, emekçilerin, aydınların, gençlerin ve kadınların üzerinde her türlü baskının giderek arttığını belirten Oğuz, ülkenin AKP eliyle büyük bir felakete sürüklendiğini ifade etti.

“Her zaman olduğu gibi bu felakete, gerici gidişe, emperyalizme yardakçılığa, emek düşmanlığına karşı koyacak tek güç komünistlerdir ve ülkenin komünist partisidir” diyen Oğuz, “Dünden bugüne emperyalizm ve kapitalizme karşı mücadele etmiş biz TKP üyeleri, geçmiş dönem verdiğimiz mücadelelerde olduğu gibi bugün de ülkemizin içinde bulunduğu bu duruma karşı mücadele etmeyi bir görev biliyoruz” diye konuştu.

TKP’nin bu dönemde daha büyük sorumluluklar alması, daha kararlı bir mücadele çizgisi izlemesi gerektiğini düşündüklerini belirten Oğuz, “Partimizin bunu başaracağından hiç şüphemiz bulunmuyor. Çünkü biliyoruz ki, bu ülkenin onuru, işçi sınıfının aklı ve halkın vicdanı hep komünist partisi yani partimiz TKP olmuştur” dedi.

“TKP ismi etrafındaki tartışmalar TKP’nin geleneklerine hizmet etmiyor”
Son dönemde, özelde TKP’yi ve genel anlamda sosyalist hareketi itibarsızlaştırmaya ve etkisizleştirmeye yönelik haber ve tartışmaların yaşandığını gördüklerini vurgulayan Oğuz, basında yer alan haberler ve kamuoyunda TKP isimi etrafında yapılan tartışmaların ne devrimci mücadeleye ne de dünden bugüne TKP’nin mücadelesine ve geleneklerine hizmet etmediğini ifade etti.

“Bütün komünistleri TKP’ye çağırıyoruz”
“TKP dışında aynı isimle başka bir parti girişiminin gereksiz, yanlış ve zarar verici bir tutum olduğunu, bu yolda ısrar eden arkadaşların görüşlerinden vazgeçmeleri gerektiğini, bütün bu sürecin sola, TKP’ye ve geleneğe zarar verdiğini bir kez daha belirtmek isteriz” diyen Ulvi Oğuz şöyle konuştu:

“Biz dünden bugüne TKP’nin mücadelesi içinde yer almış her kademedeki ve görevdeki komünistler olarak, bütün komünistleri partimize çağırıyor, birlikte daha büyük mücadele için hep birlikte ortak bir sorumluluk taşıdığımızın altını bir kez daha çiziyoruz.”

“TKP’nin mücadelesini etkisizleştirecek girişimlere izin vermeyeceğiz”
Önlerindeki süreçte 1 Mayıs’ta bütün TKP dostlarını, eski ve yeni TKP üyelerini, TKP saflarında bulunmuş bütün emektarları TKP saflarında birlikte yürümeye çağıran Oğuz, 4+4+4 adıyla gerici politiklara, Suriye’ye karşı savaş tamtamları çalınmasına, emekçilerin temel ihtiyaçlarına yapılan zamlara, aydınlara, gençlere karşı başlatılan saldırılara karşı tek kurtuluşun sosyalizm olduğunu dile getirdi.

"Bunun için dünden bugüne TKP saflarında bulunmuş ve bulunmaya devam eden biz partili komünistler, TKP’nin önümüzdeki dönemde mücadelesini etkisizleştirecek hiçbir girişime izin vermeyeceğimizi ilan ediyoruz" diyen Oğuz, "TKP’nin önümüzdeki dönem büyük mücadelesi için bütün yoldaşları partiye çağırıyoruz” dedi.

Görsev: “Parti disiplini çok önemli”
Açıklamada söz alan Doğan Görsev, “Yeniden partililik teklifi geldiğinde parti disiplinine her zaman önem veren birisi olarak acaba bu yaşta parti disiplinine uyabilir miyim diye düşündüm. Ancak ülkenin her yerinde büyük bir coşku ile parti çalışmalarına katılan gençleri görerek, onlara ileride örnek olmak üzere bu yaşımda partili mücadelemi sürdürüyorum” dedi.

Naciye Babalık: “TKP tarihini belgesel haline getireceğiz”
Açıklamada söz alan Naciye Babalık ise yaptığı konuşmada şu sözleri dile getirdi: “Burada oluşumuz, Mustafa Suphi’den başlayan sosyalist iktidar ve devrim yürüyüşüne bu partinin üyesi olarak kanımız ve canımızla birlikte mücadele edeceğimizin ilanıdır.

Önümüzde 1 Mayıs var. Bütün gücümüzle genç komünistlere katkıda bulunmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu arada şunu da söylemek istiyorum, partiye üye olduğumda genç kadın yoldaşlarım, oğullarım ve kızlarımla hemen bir mücadeleye başladık. Partiye üye olur olmaz, partimizin 91 yıllık tarihini bir belgesel haline getirme çalışmasına başladık. Burada olan tüm TKP’lileri bu çalışmaya destek olmaya çağırıyorum.”

Babalık’ın ardından söz alan “Dünden Bugüne TKP’li Komünistler” parti adı üzerinde yaratılmak istenen tartışmalara tepki gösterirken, partiye omuz vermeye çağırdı.

 

Bu yazı toplam (916) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?