Yükleniyor...
Prof.Dr.  Alaeddin Bobat

Prof.Dr. Alaeddin Bobat

bizimdarica@gmail.com

Bir Ezop masalı

17 Nisan 2012 Salı Saat 19:21

 Anlayana sivrisinek saz,  

Anlamayana davul zurna az…

                            Anonim

 

MÖ 620-560 yıllarında Ege’de yaşadığı varsayılan Antik Yunan masalcısı Ezop, kahramanları hayvanlar olan masallarıyla büyük ün kazanmıştır…

 

İşte Ezop'un iki bin altı yüz yıldır canlılığını yitirmeyen bir masalı…


Masal bu ya…

 

Bir inek, bir beygir, bir eşek, etrafa dağılıp insanların ne yaptıklarını öğrenmeye ve üç yıl sonra buluşmaya karar verirler. Her biri başka yöne gider.


Aradan üç uzun yıl geçtikten sonra buluşma yerine önce inek ve beygir gelir. İkisi de perişan bir durumda, zayıflamış, dişleri dökülmüş, kamburları çıkmış, adeta çökmüştür.


Beygir merakla sorar:

 

-Nedir bu halin inek kardeş?  


İnek acıklı bir şekilde iç çekerek anlatır:


-Sorma beygir kardeş. Bu insanlar çok merhametsiz. Beni durmadan birbirlerine sattılar. Alan sütümü sağdı. Bir inek daha bulup onu yanıma koyarak bizi çifte koştular, aç bıraktılar. Canımı zor kurtardım be kardeş...  


Beygir de acı acı başını sallayarak anlatır:


-Ah, sorma. Benim de ağzıma bir demir parçası geçirdiler, ağzımı açamadım. Üzerime bindiler, ses çıkaramadım. Biri indi, öbürü bindi! Binmedikleri zamanlar zincire vurdular. Belim çöküp de onları taşıyamaz bir hale geldiğinde arkama kocaman bir araba bağladılar. Bu sefer birçoğunu yeniden taşımaya başladım. Ben onları taşıdıkça, daha hızlı gitmem için kırbaçladılar. Canımı zor kurtardım inek kardeş.


İnek ve beygir böyle konuşurken uzaktan eşek görünür. Hayli neşelidir. Islık çala çala, taşlara tekme ata ata, hoplaya zıplaya gelir. Mutludur. Üstelik şişmanlamıştır. Tüyleri pırıl pırıl parlamakta, gözlerinin içi gülmektedir.


İnek ile beygir şaşırmış bir şekilde :

 

-Nedir bu halin? Neler oldu? Neden böyle zevkten dört köşesin?

diye sorarlar.


Eşek keyifli bir şekilde anlatır:


-Sizden ayrıldıktan sonra uzakta bir memlekete vardım. Birisi yukarı çıkmış bağırıyor, bağırdıkça insanlar onu alkışlıyordu. Ben de yüksekçe bir yere çıkıp bağırdım. Benim bağırmamı bilirsiniz, yeri göğü inletirim. Sesimi duyan benim yanıma koştu, duyan duymayana haber verdi, etrafım insanla doldu. Onlar geldikçe ben daha çok bağırdım. Haktan, hukuktan, refahtan, adaletten filan bahsettim”.

İnek ve beygir “Eee, sonra ne oldu?” diyerek kulak kabartırlar.

 

Eşek :


-Ne olacak beni başkan seçtiler!

 

-Deme yahu! Yani sen başkan mı oldun?


-Evet... Bir şey yapmama gerek kalmadı. Ben bağırdıkça onlar “Seninle gurur duyuyoruz” diye alkışladılar. Ben de yedim ve bağırdım, yedim ve bağırdım!


-Pekiii, senin eşek olduğunu anlamadılar mı?

-Valla, yarısı anladı ama diğer yarısına anlatamadı!
 

Bu yazı toplam (1685) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/domains/bizimdarica.com/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?