Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Sonu olmayan filmler

23 Nisan 2012 Pazartesi Saat 18:21

Çoğu film sever gibi ben de filmleri uygun bir ortam hazırlayıp keyifle izler, üzerine düşünür, sohbet eder ve bittikten bir müddet sonra bile etkisinden kurtulamayıp onunla yaşarım.

Tabi ne yazık ki her film için söz konusu olmuyor böyle durumlar. Film izlemek bir ritüeli her seferinde yeniden yazmak gibi gelir bana. Aynı kitaplar gibi izleyicisini filmin geçtiği dünyaya götürür orada konaklatırlar ve bazen insanın hiç oradan ayrılası gelmez.

***

Benim filmlerle ilgili tek sorunum; o filme dair hep daha fazlasını istemek. Nedense sonları hiçbir zaman beni tatmin etmeye yetmez. Hemen hemen her film için bunu söyleyebilirim. Sanırım bu konuda biraz takıntılıyım ya da çok meraklı. Sonu, izleyici tarafından kurgulansın diye açık bırakılan filmlerden haz etmediğim gibi sonu bir yere bağlanan filmler de hep sonrasına dair bende soru işaretleri yaratıyorlar.  Bir hikâye mutlu sonla bitse bile ben acaba sonrasında nasıl bir hayatları oldu, bu mutlu sonda neler yaşadılar diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Sadece başkahramanlar için değil, filmlerde arka planda kalan karakterler için de aynı şeyi düşünüyorum. Diyeceksiniz ki bazı filmlerde sonrasına dair bilgilendirmeler oluyor ama onlar da sadece hızlıca geçen yazılar olduklarından tatmin edici olmuyorlar ne yazık ki. Bir karakteri sevmek onun hayatına dâhil olabilmek duygusunu da getiriyor yanında. Zaten o dâhili olabilme hali filmleri iyi yapmıyor mu? Bizim dışımızda akan, bir yerlerinden bize dokunmayan filmler yavan ve soğuk kalıyor.

***

Daha sonrasına acaba ne oldu diye düşünmediğim birkaç film vardır elbet ama hepsi bu kadar. Ben bir senarist veya yönetmen olsaydım eğer, hikâye bitmiş olsa bile bazı görüntüler ve seslendirmeler yahut yazılar eşliğinde ileriye dair ipuçları verirdim izleyicime. Diyeceksiniz ki o zaman yeni bir film yapmak gerekir, keşke yapılsa, şahsen ben büyük bir heyecanla izlerdim nefesimi tutup. Saçma sapan filmlere milyon dolarlar harcanacağına keşke bazı kült filmlerin devamları yazılsa ama seri şeklinde değil. Çünkü biliyoruz ki serilerde mutlaka bir yerlerden fire veriliyor, biri diğeri kadar iyi olmuyor.

Bir zamanlar herkesin Lost diye çıldırdığı dönemde, insanlar sonunda ne olduğuna dair ortak bir anlaşmazlığa vardığı için senaristler bir alternatif son çekmişlerdi; bir de olayları daha net görebilmek adına ekstradan açıklayıcı bir bölüm. Bu tabi ki o dizinin yapısından kaynaklanıyor, her film için böyle bir şey yapmaya gerek yok.  Yine de gelin görün ki bazı filmlerin buna ihtiyacı olduğu kesin. Bazen niye kimsenin aklına gelmiyor diye merak ediyorum. Acaba insanlar film mutlu sonla bitse bile sonrasında neler yaşandığını neden görmek istemiyorlar? Belki de hayattaki belirsizliklere öyle alıştılar ki sonların başkaları tarafından şekillenmesi taraftarı değiller. Bu epey ironik bir durum!

Bu yazı toplam (841) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?