Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Yok Deve

23 Nisan 2012 Pazartesi Saat 18:26

Geçen hafta, gazetede şaka gibi bir haber okudum. Habere göre, iki yurttaşın umre ziyareti sırasında hadislerde yazdığı gerekçesiyle deve sütü ve idrarı içtiği, Türkiye dönüşlerinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı, hastaların“Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Virüsü” kadar tehlikeli ve bulaşıcı “Alk Humra” virüsünü kaptıklarından endişe edildiği yazıyordu.

***

Türk umreciler, kendi olanakları ile gittikleri Suudi Arabistan’da umre ziyaretleri sırasında, birçok hastalığa iyi geldiği yönünde bilgiler içeren hadislere dayanarak, bedevi kervanlarındaki develerin taze sağılmış sütlerini ve idrarlarını içmişler. İddiaya göre umre kafilesine eşlik eden imam da süt ve idrardan içmiş.

***

Haber hiç inandırıcı gelmedi, belki de ben inanmakta zorlandım. Başka haber kaynaklarından da aynı konuyu araştırdım biraz. İnanması zor olmakla birlikte, böyle bir haber var ve en kötüsü de çeşitli forumlarda benzer konu, yani deve idrarının sözde faydaları tartışılıyor. Hayatımın bir döneminde kafamda oturtamadığım Diyanet İşleri Başkanlığımızın ne kadar gerekli bir kurum olduğunu şimdi anlayabildim. 

***

"İkra (Oku)". Oku ki bilgin artsın, görgün artsın, cahil kalma! Hadis uyduranlara kanma! İdrar dediğin şey, kanın süzülmesi sonucu kandaki pisliğin vücuttan atılmasıdır! Oku ki, pisliğin şifa olmadığını anla!

Bilmez misin, deveye sormuşlar “Boynun neden eğri?” diye.“Medula spinalisin merkezi ilk omurun miyeli sinirlere yaptığı lokal baskıdan ötürü dorsal ve ventral motorik sinirler sıkıştığı için” demiş.

Bu yazı toplam (1006) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?