Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Art Niyet

30 Nisan 2012 Pazartesi Saat 20:34

Günlerden Pazartesi, aylardan Nisan, sabahın yedisinde dayanmışız elçiliğin kapısına.

Almanya’ya vize istiyoruz! İstiyoruz istemesine de onlar da oldukça istekli. İstemedikleri tek şey bir gün önce yediklerimizin listesi ile ilkokul öğretmenimin soyadı.

***

Hemen de görüşmüyorlar, önce randevu alacaksın. Randevuyu da kendileri vermiyorlar, İstanbul’dan aracı bir şirketi arayacaksın, onlara 23 TL bayılacaksın, sonra sana bir tarih, bir saat ve 29 maddeden oluşan “istenen belgeler listesi” verecekler. Fotoğrafta nasıl bakacağınızdan tutun da, aracınızın ruhsatına kadar istiyorlar. 70 yaşın üstündeyseniz, hastaneden sağlam olduğunuza dair rapor istiyorlar. Gezmeye gidiyoruz gezmeye, yerleşmeye değil! Bildiğin turist yani…

Hani yazları dolmuşa biner gibi doluşup uçağa Antalya’ya geliyorlar ya, biz de bir iade-i ziyarette bulunalım istedik.

***

Sen misin Almanya’ya turist gitmek isteyen? Başvuruyu yaptın ama bitmedi. 60 Euro vize ücreti, 27 TL kargo ücreti. Parasında değiliz, illa gezeceğiz de, adam yerine koymuyorlar. Giriş kapısında size bağırıp çağıran bir Türk görevli, Alman olsa içim yanmayacak. Neyse, randevumuz sabahın köründe olunca, Alman disiplini işte, erkenden işe başlıyorlar sanmıştım. Meğerse işlemler dokuzda başlıyormuş, erkenden çağırıyorlar ki bekleyen kendileri olmasın.

***

Kapıda oturduk, içeri almalarını bekliyoruz. Bizim gibi bekleyen iki turist adayı da hemen yanı başımızda konuşuyorlar. Biri karşıdan geçen kızı uzun uzun süzünce, diğeri yerel şivesiyle “öyle bakma burada yanlış anlaşılır” dedi. Diğeri cevabı yapıştırdı: “İnsanın içinde art niyet olmasın!”.

Bu yazı toplam (704) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Umudum pek yok
Ben de işlerin bu şekilde ilerlemesine sinir oluyorum. İnsanlar Türkiyeye öyle kolay gelip gidiyorlar ki şaşırıyorum. Kapıda vize alıyorlar ya bu kadar olur.Ama gezmek için giderken bile böyle sorunlar yaşıyoruz. Aynılarını onlara bizim de yapmamız lazım bence. Cezayire gelirken bile neler yaşanıyor. Ama onlar pek rahat girip çıkıyorlar deli oluyorum ben. Senelerdir böyle ama ben düzeleceğini ummaktan sıkıldım artık. Yine de bir gün düzelir inşallah.
Tuğba Tekeli02 Mayıs 2012 Çarşamba Saat 10:51

| 1 |