Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Ağır Sevmeler

30 Nisan 2012 Pazartesi Saat 22:29

Sevmek kelimesi; aslında hem özünde hem de insanda hafif, dingin, yumuşacık hisler uyandıran bir kelimedir. En azından benim için öyledir.

Sevgi deyince bir annenin şefkati, bir bebeğin mis gibi süt kokusu, bir kedinin yumuşacık tüyleri, bir çiçeğin narinliği, kitapların sayfalarına dokunduğumda hissettiğim adını bilmediğim o duygu gelir aklıma ve daha niceleri. Ama kimine göre sevmek insanı çok acıtan bir şeydir; aynı, görünüş itibari ile çok tatlı olup ellediğimizde elimize batan top biçimli dikenler gibi. Sevmek onlarda suskunluk demektir; bırakıp gitmek, kayıtsız kalabilmek ve hislerini gizlemek olarak algılanır.


***

Bazen özünde pamuk kadar yumuşak kalbi olanların bile bedenleri dikenler ile örtülüdür, bu da onları korunaklı yapar.
Kendilerini kendilerinden korur aslında onlar. İçlerinde yetişen o pamuk dışarıdan görünsün istemezler. Onlar için hayat ağırdır ve onların sevgileri de ağırdır. İnsanın omuzlarına çöküverirler, pamuk çuvalları gibi. Pamuk ne kadar hafiftir aslında ama hiç pamuk çuvalı taşıdınız mı bilmiyorum ama o çok ağırdır.

Aynı buna benzetirim ben o ağır sevmeleri. Kadın da ağır sevebilir erkek de; ama en çok erkeklerdir o ağırlıkların sahipleri...

Kadınları kısıtlamayı, kıskaçlamayı severler. Bülbül ve kafes misali bir hayat ister onlar. Saatler, dakikalar geçilmesi imkânsız dikenli teller gibidir onların oldukları yerde. Bir kere geçersen; her yerin delik teşik olur. Onlar için her şeyin sorumlusu başkalarıdır. Onları böyle olmaya sevk eden birileri vardır.
Bazen bu birileri bir surette gizlenir, kimi zamanda kurallar gibi görünmeyen ama baskısı hissedilendir. Her erkek hayatının bir döneminde o kıskaçları kendine değdirir ister istemez. Çünkü sevdiğinin canı yandığında aslında onun hayalleri yanar sayfa sayfa. Ağır sevenler, ağır ağır yürürler kendi sonlarına.
Çünkü sevgi bu ağırlığı taşıyamaz,o son derece naif ve kırılgandır.

 

***

 

Herkes hayatında bir kere o ağır sevgilerin pençesine düşer. Ya derin yaralar alır, ya kopamaz ağırlığın altında kalır, ya da şanslıysa bir güç onu çekip çıkartır. Hayat tüy gibidir, elimizden her an uçup gidebilir. Bu yüzden hayatı ve sevgiyi onun kaldırabileceği gibi yaşamak gerekir; özgürce, melodisine kulak
vererek, sabırla, neşeyle ve ona yakışan tüm kelimelerle…

  

Bu yazı toplam (912) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?