Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

TOPLUMLAR BİLİNÇSİZLİK YÜZÜNDEN YOK OLURLAR!

02 Mayıs 2012 Çarşamba Saat 21:20

Sevgili dostlar Cumhuriyet dönemi kazanımlardan birisi olan paso veya öğrenci kimlik Kartı’nın hangi şartlar altında kazanıldığını aktarmaya çalışacağım.

Gelin hep beraber 1924 yıllarına gidelim. Cumhuriyet kurulmuş bir takım devrimler gerçekleştirilmeye çalışılmakta. Atatürk ve yakın çalışma arkadaşları o yıllarda bir takım devrimleri gerçekleştirirken bağımsız bir devlet olan Türkiye Cumhuriyet’i ile Anadolu’da birçok işletmeye sahip olan yabancı işletmeler ile masa başına oturulur. Modern Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bağımsızlığın verdiği bir onurla bu yabancı şirketlerden olan Belçika kökenli bir şirket olan 1869 yılından itibaren Tramvay hatlarını işleten şirket ile yeni pazarlığa koyulur. (1869 yılında atlı tramvay bulunurken 1914 yılından sonra elektrikli tramvaylar kullanılır) Bu pazarlıkta bağımsız ve özgür olan Türkiye de kendi şartlarını koyar.

Bu şartları kabul edenler kalsın kabul etmeyenler çeksin gitsin der o dönemki bağımsız, özgür olan Cumhuriyet Hükümet. Bu şartlar arasında öğrencilerden tramvaydan alınan 80 para 40 paraya indirilecektir.(tam ücretin yarısı) Belçika şirketi bu öneriyi zorunlu olarak kabul eder. Fakat anlaşma gereğince, toplu taşımacılıkta yüzde 50 öğrenci indirimi olmasına karşın bu hak öğrencilere tanınmaz. Bir süre sonra öğrenciler arasında Cumhuriyetin ilk öğrenci eylemleri gerçekleşir. O yıllarda belki paradan dolayı gözükse de asıl mücadele yeni bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin yaptırımları aldığı kararların uygulanmasıdır. Öğrenciler bu bilinçle hukuksal haklarını sonuna kadar sürdürürler. Her seferinde tramvay vatmanlarıyla sorunlar yaşayan öğrencileri firma yetkilileri İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki polise şikâyet ederler.

O yıllarda Emniyet Müdürlüğü Sirkecidedir.  Belçikalı şirketin isteği doğrultusunda her tramvaya bir sivil polis konulur bir daha olaylar olmasın diye. Öğrenciler kendilerine verilen hakları savunmakta kararlıdırlar.15 Kasım 1924’ü gösterdiğinde tarih, Harbiye'de çıkan olaylarda tramvaya binen öğrencilerden tıpta okuyan iki öğrenci haklarını korumak için yaptıkları münakaşada tramvayda bulunan, bir sivil polis tarafından vurulurlar.  Bu büyüyen öğrenci muhalefeti sonucunda öğrenciler yüzde 50 indirim hakkını bedel ödeyerek kazanırlar. Uzun yıllar sivil ve askeri öğrencilerin bu mücadelesi sonucu halk '40 paralık adamlar' adı vermişlerdir. Belki günümüzde hakaret şeklinde algılanabilir fakat o yıllarda okuyan, aydınlanan, onurlu ve bilinçli öğrencilere verilen isimdi. Sevgili Bizim Darıca okurları bugün toplu taşımacılıkta, öğrenci kimliğimizi gösterip tam biletin yarısı kadar ücret ödüyorsak bu Cumhuriyet rejiminin ve o yıllardaki aydın, ilerici, çağdaş 40 paralık gençlerin emeğidir. Günümüzde 40 paralık öğrenciler kaldı mı acaba?

Bu yazı toplam (1044) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?