Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Seçmek ve seçmemek

07 Mayıs 2012 Pazartesi Saat 21:45

Seçmek pek çok anlamı içinde barındırıyor. Benzerlerin arasında birine yönelmek, herhangi bir şeyi daha açık ve görünür hale getirmek, anlamak, fark etmek veya birine oy vererek göreve getirmek gibi. Biz hepsini hayatımızın belli dönemlerinde yaşıyoruz. Benim bu yazıda değinmek istediğim kişisel olarak seçmek zorunda kaldığımız şeyler örneğin, bir yolu seçmek, gün içinde giyeceğimiz bir elbiseyi seçmek, arkadaşlarımızı seçmek gibi.

***

Bazen bir şeyler arasında seçim yapmak zorunda kaldığımda keşke seçmek diye bir şey olmasa diye düşünüyorum. Zorda kaldığımızda seçimler de güç oluyor çünkü veya insanın o anki ruh hali seçimlerini büyük ölçüde etkiliyor, hatta havanın durumu bile etkileyebiliyor. Bir şekilde seçmeye öyle alışıyoruz ki, artık belirli bir zaman sonra bunu otomatik olarak yapmaya başlıyoruz, farkına varmadan. Çok seçenek olduğunda ise daraltmak için elimizden geleni yapıyoruz, işleri daha da zorlaştıracağını bile bile. Bazen böyledir, seçeneğin çokluğu işi kolaylaştırır; iki şeyin arasında sıkışmaktan iyidir.

***

Bu seçimlerimiz hususunda düşünmeye başladığımda hayatımda yaptığım seçimlerimi düşündüm bolca. Peki ya seçemediklerim? Hayatın beni yönlendirişlerine ne demeli? Yoksa o da mı seçim aslında gizliden gizliye yaptığımız? Ya seçmediklerimiz? İnsanın aklı ne olursa olsun seçmediği diğer şıkta mı kalmalı hep? Ya onu seçseydim, ya şu yoldan geçseydim, ya öbür yöne sapsaydım acaba ne olurdu demeler bir gün biter mi acaba? Bence hayatta en önemli olan şey seçtiklerimizi kabullenmek ve ben bunu seçtim deyip geriye bakmamak. Bırakın öylece kalsın seçmedikleriniz. Çünkü merak etmeyin o geride bıraktığınız her neyse yalnız kalmıyor, o da aslında birinin seçimi. Ailemiz mesela, ebeveynlerimizi seçemiyoruz arkadaşlarımız gibi ama bir seçme hakkımız olsaydı da eminim biz yine kendi sahip olduklarımızı seçerdik.

Hatalarımızdan ders almak bir seçimdir, ama bazen yine de aynı hataları tekrarlarız; bile bile lades yani! Ama aslında o da bir seçimdir. Tekrarlamamayı seçebilir insan bilakis. Fakat dünya böyle döner. Boşuna dememişler ‘’Tarih tekerrür’den ibarettir’’ diye. Ben böyle olmasını seviyorum aslında. Bir nevi gelecek, geçmiş ve şimdiyi aynı anda yaşama lüksüne sahip olmaktır bu. Keşke hangi zaman diliminde yaşamak istediğimizi de seçebilseydik! Ama herkes ve her şey ait olduğu zamanda ve hayatta güzel, bizi alıp başka bir an’a koysalar eminim orada plastik çiçekler gibi yapmacık kalırdık.

***

Hayatı biraz rahat bırakmak gerek, çok kovalamamak ve onu yormamak. Su akar yatağını bulur derler ya, bir kere de seçimimizi bu yönde kullansak kime ne zarar gelir ki? Bırakın hayat aksın, siz onu yönlendirmeye çalışmayın sadece ayak uydurun, birlikte ilerleyin yeter!

Bu yazı toplam (610) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?