Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

Dağıstan kartalı Beşiktaş!

07 Mayıs 2012 Pazartesi Saat 21:59

Sevgili okurlar geçen yazılarımda Galatasaray’ın ve Fenerbahçe’nin bilinmeyen tarihçelerinden bahsetmiştim. Baktım ki Beşiktaş’ı yazmazsam olmaz Beşiktaş’ın (Kara Kartal’ın) ve Beşiktaş çarşı grubundan kısaca değinmeye çalışacağım.

Gelin hep beraber 1902 yıllarının Beşiktaş ilçesinin Serencebey mahallesinde konakta yaşayan Şhaplı Osman Ferit’in konağının bahçesine gidelim. Şhaplı Osman Ferit Kafkas kökenli (Çerkez) 1887 yıllarında Medine’deki Hz. Peygamberimizin mezarının korunması için garnizon komutanlığı görevinde bulunmuş Osmanlı generalidir. Eşi Nefiset Hanım Şeyh Şamil’in torundur. Konağın bahçesinde toplanan gençler spor yapmak için o gün bir araya gelmişlerdir. O yıllarda 2. Abdülhamit döneminde bırakın idman yapmayı iki kişiden fazla insanın yan yana gelmesine kuşku ile bakılıyordu. Her tarafta Padişahın hafiyeleri padişahın istemediği işleri yapan insanları yıldız sarayına şikâyet etmek için sanki bir yarış içindeydiler.

İşte böyle bir dönemde Serencebey konağını spor yapmak için mesken tutan gençleri birileri ihbar eder. Bu gençler Beşiktaş karakoluna götürülür. Gençler arasında  Ahmet Fetgeri (Askeri öğrenci), Mehmet Ali Fetgeri (Öğretmen yazar), Hüseyin Bereket (Konağın sahibinin yiyeni), Mehmet Şamil (Konağın sahibinin oğlu), Osman Şamil (Konağın sahibinin oğlu), Cemil Tayyareci vs..  bulunuyorlardı.Karakolda çalışanları bir süre sonra şok olurlar.İhbar edilenlerin hepsi eski saraya yakın ailelerin çocuklarıdır.Sonunda gençlerin tanınmış aile çocukları olduğu öğrenilince serbest bırakılırlar.Saray yönetimi bu gençlerin spor yapmasına müsaade eder.Sarayın desteğini alan genç sporcular 1903 yılının Mart ayında Bereket Jimnastik Kulübü’nü kurarlar.İlk başkanda konağın sahibinin oğlu olan Osman Şamil olur. O yıllar; Recaizade Mahmud Ekrem'in ölümsüz eseri "Araba Sevdası" romanında yazdığı gibi Batı özentili davranışların moda olduğu dönemdir. Bu dönemin gösteriş sembolü ise atlı arabalardır. Bereket Jimnastik Kulübü'ne gençler arabayla gidip geldikleri için halk bunlara "arabalılar takımı" adını verirler.1908 yılında yapılan ikinci Meşrutiyet’e karşı çıkan yenilik düşmanları İstanbul’da din elden gidiyor diye ayaklanırlar. Bu ayaklanmayı bastırmak için (aralarında Mustafa Kemal'in de bulunduğu) Hareket Ordusu, Selanik'ten yola çıkarlar.
Osmanlı aydınlanmasının simgesi Hareket Ordusu'na Edirne'den subaylarda katılır.
Bunlardan ikisi, Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı adlı subaylardır.
İkisi de sporcudur. Fuat Balkan eskrim ile Mazhar Kazancı ise güreş ve halterle ilgilenmektedir. İstanbul'daki gerici ayaklanma bastırıldıktan sonra bu ilerici subaylar, Bereket Jimnastik Kulübü'ndeki gençlerle tanışırlar. Onlara birlikte spor yapma fikrini götürürler. Sarayın "arabalılar takımı" teklifi kabul ederler. Ancak devrimci subayların teklifiyle Bereket Jimnastik Kulübü'nün adı Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak değiştirilir.

Zamanla spor yapan insan sayısı artar. Yapılan sporlar daha çok Jimnastik, Eskrim, güreş, halter, boks vs. Fuat Balkan’ın kulübe getirdiği ilerici subaylar arasında Dolmabahçe güvenliğinden sorumlu, eskrimci Yüzbaşı Şeref de vardır. Yüzbaşı Şeref Beşiktaş eskrim takımının kaptanı olur. Sevgili kitap kurtları işte Çarşı grubunun, duyarlı duruşunu, tavrını Yüzbaşı Şeref'ten miras alır.1. dünya savaşı bitmiş bir süre sonra İşgal devletleri Mondros ateşkes anlaşması gereği ordu terhis olmuştur. 120 askeri ile düşmana silahlarını teslim edilmesi Yüzbaşı Şeref’e çok dokunur. Öyle ki intihar etmeyi bile düşünür. Bir süre sonra arkadaşı Bahriye Subayı Ahmet Fetgeri’nin verdiği bilgi üzerine hayata tutunur. Bilgide Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Samsun'a gittiği yazılıydı. Umut Anadolu'dan doğuyordu. Yüzbaşı Şeref, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında savaşmak için Anadolu’ya gider. Ahmet Fetgeri iki dönem BJK başkanlığı yapar. Ahmet Fetgeri 19 Mayıs'ın "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanılmasını ilk öneren isim olur böylece bu bayram Beşiktaş’ın kurucularından Ahmet Fetgeri beyin Türk halkına hediyesi olur.

Bu yazı toplam (996) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?