Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Hitit Güneşi

14 Mayıs 2012 Pazartesi Saat 19:38

Geçen hafta Salzburg’taydım. Avusturya'nın orta-kuzey kesiminde, 150 binlik nüfusuyla ilginç bir şehir. İlginç olmasının ne Mozart’ın Salzburg’ta doğmuş olmasıyla, ne de şehrin adını zengin tuz çökeltilerinden almış olmasıyla bir ilgisi yok. Şehirde topu topu bir kale, bir nehir, birkaç müze (biri de Mozart’ın doğduğu sanılan bildiğin bir ev) ile bir çiçek bahçesi var ama ana gelir kaynağı turizm.

***

Çoğunluğunu da Uzakdoğuluların oluşturduğu bir turist furyası var. Pazarlama gayet başarılı olmalı ki sadece turizmle geçinebiliyorlar. Mezarının bile nerede olduğu bilinmeyen ünlü bir klasik müzik bestecisinin doğduğu şehir olmak şans olabilir ama bunu kullanabilmek biraz da akıl işi değil mi? Düşünün, yiyecek yerel bir şey bulamadım da bir Türk Dönercisine gittim.

***

Ülkemizi düşündüm orada, Tuna nehrinin bir kolu üzerindeki renksiz bir nehir kenarında otururken. Tarihimizi, tarihi eserlerimizi, denizlerimizi, doğal güzelliklerimizi...

Mesele sadece görsellik de değil. Üzerinde yaşadığımız topraklarda kaç kavmin, kaç medeniyetin, kaç peygamberin, kaç filozofun, kaç hükümdarın izi var. Böyle bir tarih, böyle bir kültür, böyle bir miras, böyle bir zenginlik içinde yoksulluk çekmek. Yoksa ne işi var dönerci Metin Abinin hem de ırkçıların tacizlerine rağmen Salzburg’ta bir köşe başında?

***

Dediğim gibi, Mozart’ın doğduğu kent olmak bir şanstır belki ancak elimizdekileri kullanamamak başka bir şey. Yoksa bir Ayasofya’nın, bir Topkapı Sarayı’nın, bir Hitit Güneşi’nin, bir Sümela Manastırı’nın, bir Selimiye Camii’nin, bir Truva Antik Kenti’nin, bir Artemis Tapınağı’nın, bir İshak Paşa Sarayı’nın Mozart’ın bir eserinden ne eksiği vardır?

Bu yazı toplam (1151) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?