Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Hey Taksi

28 Mayıs 2012 Pazartesi Saat 21:23

Hey Taksi, TRT tarafından yayımlanan haftalık bir belgesel. Dünyanın herhangi bir ülkesinde herhangi bir şehrinde bir taksici buluyorlar, o taksicinin gözünden şehri tanıtıyorlar. Taksiciler de oldukça bilgili. Çalıştıkları şehri çok iyi tanımalarının ötesinde, turistik yerlerin tarihi hakkında ayrıntılı bilgiye de sahipler. Programa çıkan yabancı taksiciler ve bizim taksiciler arasında uçurum denecek farklar var.

***

Taksiye binen yolcunun gideceği yolu tarif ettiği tek ülke Türkiye’dir. 1 TL’nin altındaki para üstlerini vermeyen, istediğiniz de sizi tehdit eden taksiciler de bu topraklarda yaşar. Şoförün ter kokusunu duyduğunuz, gürültüyü müzik diye size zorla dinlettikleri taksileri başka bir yerde bulamazsınız. Sigara içmemesini söylediğinizde, bütün gün arabada olduğu için hakkı olduğunu savunan ya da sinirli bir şekilde sigara izmaritini dışarı fırlatan şoförler bizimkilerdir. Çevresindeki araç sürücülerine bağırıp çağıranlar, gaza yüklenip sert bir şekilde frene asılanlar, kısa mesafe diye size sataşanlar, 50TL yerine 5TL vererek sahtekârlık yapanlar…

***

Bir <<ehliyetiniz>> varsa, gidin Şoförler Odası’na bir kayıt yaptırın, hayırlı olsun “Taksici” oldunuz. Üniversite sınavına girerken bile daha çok belge istenir; zorunlu askerlik görevinizi yapmak için kaç belge doldurduğunuzu hatırlayın. Yakın bir zamanda, korsan taksiye binen 216 TL ceza ödeyecekmiş…Hırsızın hiç mi suçu yok?

***

Çözüm aslında basit. Taksi plaka uygulamasını ve taksi durakları kaldıracaksınız. Özel şirketler bu işi yapacaklar, taksinin üstünde (dışında) şirketin adı ve telefonu yazacak kocaman harflerle. Bir şikâyetiniz olduğunda şoförle değil, şirketin müşteri hizmetleri temsilcisiyle görüşeceksiniz. Taksimetre cihazı, ücreti ve mesafeyi gösteren bir fiş verecek ki bu aynı zamanda ödeme fişi olacak! Hatta taksimetre cihazları navigasyonlar gibi uydu sinyaline bağlı olarak çalışabilir, böylece fiş üzerinden güzergâh ücreti kontrol edilebilir. Bu arada, şoförle yolcu arasında cam bir bölme olacak ki, ne koku ne de dinlediği müzik sesi arkaya geçmeyecek.

Bu yazı toplam (1088) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?