Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

CHP’de Örgüt ile Meclis ağı artmalı

13 Temmuz 2010 Salı Saat 06:20

Cumhuriyet Halk Partisi – CHP Gebze İlçe Başkanı İsmet Kara ile zaman, zaman veya fırsat buldukça söyleşiriz. Bire bir örtüşmemekle birlikte ucundan kıyısından bir şekilde siyasi duruş akrabalığı, ikili diyaloglarda çok şey ifade eden empatinin önünü daha da açıyor. Sırf Kara ile değil Yılmaz Bayram, Hamit Kuş dahil olmak üzere zaman, zaman farklı siyasi partilerin ilçe başkanları ile de sohbetlerim olur. Bu sohbetlerde ise dünyaya bakış farklılığı, teorilerde kendisini aleni belli eder. Karşımdakine ne söylemek istediğimi anlatabilsem dahi hayata geçmesi bakımından umutsuz vakadır aslında. Onun için uzlaşı kültürü üzerinden gerçekçiliği hep tercih etmişimdir. Aslında ismimin ön plana çıkmasını istemezdim ama sevgili Halit Yılmaz ve Levent Altun’un iyi niyetli yaklaşımları ile açığa çıktı. Ragıp Demirkol Bulvarı’na kişisel panoların asılmasını öneren kişi benim.

Burada asıl üzerinde durulması gereken ayrıntı ise AKP’ye veya sağa daha yakın sevgili meslektaşlarımızın yönetimde olduğu Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nde kurumsal girişime ilişkin karanın oy birliği ile alınması, akabinde AKP’nin yerel iktidarda olduğu Çayırova Belediye Meclisi’nde gerekli izinin oy birliği ile verilmesi üzerinde daha fazla durulması gereken bir konudur. Güzelliktir. Demek ki bizler ya da kanımızı daha fazla kaynatmaya yarayacaksa biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkler kimi güzelliklerde pekala ortak fikir ve kanata varabilen bir güzel insanlarız.

Yine yorum başlığına ve ana konuya döndüğümde ise genel ve yerel seçimlerdeki bariz başarısızlıklara rağmen ikinci defa İlçe Başkanlığı’na seçilen İsmet Kara’nın artılarından birinin örgütte toparlayıcı, bir şekilde kucaklayıcı olduğuna dair hayli yaygın duruştur. Kimi dostlar ile sohbette, “Sedat Tatar ilçe başkanı seçilseydi nasıl olurdu?” sorusuna verilen yanıtta Kara muhaliflerinin önemli kısmının, “Tatar da Kara’yı aratmazdı” türü yaklaşımları ile haşır neşir oldum. Belki bu kanı bende de hakimdi. Kara’yı geçen dönemden tahlil ile yetersiz bulduğum doğru. İl kongresi öncesi Ferhan Şensoy’dan yana bariz tavır alırken Gebze İlçe kongresi öncesi böylesi bir tavra girmedim. Sedat Tatar da sevdiğim bir abim olmasına karşın demek ki Şensoy’dan aldığım sinerjiyi, Tatar’dan alamadım. Yoksa ÖDP’li kimliğime, parti üyesi olmamama aldırış etmeksizin “Bence Sedat Tatar” benzeri bir yorumu yazardım mı. Şekil ve il kongresinde pratiğim o ki, yazardım.

Saadete, -partisine değil kendisineJ)- gelince aslolan gerçek önümüzdeki ilk kongreye kadar İsmet Kara’nın CHP Gebze İlçe Başkanı olduğu gerçeğidir. Milletvekili aday adayı olacağına dair söylemler, kendisine rağmen türediği için şimdilik bir kenara koymuş oldum. CHP Gebze’nin günümüz itibariyle önemli eksiklerinden biri yerel politik reflekstir. Gebze Belediyesi ve İl Genel Meclisi’ndeki partili üyeler ile şüphe yok ki diyalog hepten kopuk değildir ama dışa yansıyan görüntü o ki, çok da yeterli değildir.

Gebze Belediyesi’nin son iki meclis toplantısına katıldım ve CHP Gebze’den hiçbir yönetici göremedim. Kaldı ki AKP ve MHP’den de yoktu ama konumuz CHP. Siyasetin genel doğrusu ise belediye meclisinde üye olup olmadığı farkı gözetmeksizin yerel meclislerin ilçe yöneticileri tarafından da takip edilmesi gerekliliğidir. Bu konularda parti ismine gerek olmaksızın Çayırova hayli, Darıca kısmen duyarlı.

22-23 Haziran günlerinde bir sel faciası yaşadık. Bu faciada CHP’li Belediye Meclis üyelerinin birkaçı  ile İl Genel Meclis üyesi Telat Osmanoğulları’nı hayli çaba ve uğraş içinde gördüm ancak bir toplantıya ev sahipliği yapmak hariç Gebze İlçe Örgütü’nü göremedim desem yeridir.

Bir de hep şunu düşünürüm. Acaba İzmit’te üstelik öz be öz İzmitli Fahri Örengül olmasa ne olurdu. Şekerpınar arsa davası da dahil olmak üzere Gebze’nin yanı sıra Çayırova İlçe Örgütleri’nin bence eksik ve pasif kalan yönlerini Örengül tamamlamıştır.

CHP Gebze İlçe Örgütü sadece bizim gündemde tutmaya çalıştığımız caddelerdeki paralı otopark hadisesi dahil diğer refiklerimizin de gündeme getirdiği yerel hadiselerde bence gereken yerel refleksi sergileyememiştir.

CHP Gebze’de şüphe yok ki önümüzdeki ilk yerel seçimde yerel iktidarı da hedefliyor ancak bu yollardan biri Belediye Meclisi’nde bu dönem sergilenen grafikten de geçiyor. Ben bu anlamda, isim versem yanlış olur diye pas geçiyorum, birkaç meclis üyesini hayli dingin ve etkili görüyorum. Hatta ilçe örgütünden de aktifler. Halbuki yerel konularda biraz daha seri refleks ve duyarlılık, yerel meclis ile biraz daha fazla dirsek teması ve uyuma ihtiyaç var sanki diyorum. Başka da bi’şi demiyorum.

 

Bu yazı toplam (1021) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?