Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Collatz Problemi

04 Haziran 2012 Pazartesi Saat 20:50

Herhangi bir doğal sayıyı, çiftse ikiye bölün; tekse üç katının bir fazlasının yarısını alın. Hangi doğal sayıyla başlarsanız başlayın, bu işlemi tekrarladıkça mutlaka 1'e ulaşılacaksınız. Doğru mu, yanlış mı? Bilgisayarlara göre evet doğru ancak, ispatını yapabilen yok. Matematikte bu probleme “Collatz Problemi” diyorlar. Yapılan binlerce bilgisayar denemesi, hangi doğal sayıyı alırsak alalım 1'e dönüleceğini söylüyor.

***

Her Cuma akşamı yaptığım gibi geçen Cuma da bir film izledim: İçimdeki Yangın (Incendies-2010) Filmin etkisinden uzun süre çıkamadım. Öncelikle belirtmem gerekir ki, filmin bende bıraktığı etkinin kökeninde sanat yönüyle bir güzellikten söz edemeyeceğim. Garip bir şekilde hâlâ ne hissetmem gerektiğini bilemiyorum. 

***

“Yüzükoyun ve çıplak bir şekilde, mezar taşı olmadan, kimsenin bilmediği bir yerde” gömülmek isteyen bir anne, ikiz çocukları Jeanne ve Simon‘a tüm mal varlığını paylaştırmanın yanında üç de zarf bırakır. Noter eşliğinde bu zarfların içinde yatan istekleri öğrenen ikizler şoke olur. Kızından babalarını bulmasını isteyen anne, oğlundan da ağabeylerini bulmasını isteyip; zarfları baba ve ağabeye ulaştırmalarını vasiyet etmektedir. Bu kadarlık bir açıklamayla muhteşem bir macera filmi bekleyebilirsiniz. Maalesef hayır…

Film, 1975-1990 yılları arasında Hıristiyan fanatiklerle Müslüman kesim arasında cereyan eden iç savaşı tüm çıplaklığıyla yansıtan, Lübnan’dan Kanada’ya kadar uzanan bir trajediden başka bir şey vermiyor. Giderek hızlandığınızı ve saatte 100 km’ye ulaşınca bir duvara çarptığınızı hayal edin.

Filmin final sahnesinde aynı duyguları hissediyorsunuz.

***

Peki, filmin “Collatz Problemi”yle ne ilgisi var? Bu hipotez hâlâ çözülemeyen ender matematik problemlerinden biri olmakla birlikte, filmin senaryosunun çözümüdür. Final sahnesinde Simon kardeşine sorar: “Bir artı bir, bir eder mi?”.

***

Tam da, “kürtaj” tartışmalarının tavan yaptığı bugünlerde, bu filmi izlemiş olmamı hem bir şans hem de bir talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Hadi bu izlediğim bir film sonuçta da, ben kürtaj konusunda da ne hissetmem gerektiğini bilemiyorum. Galiba kürtaj meselesinde de sorulması gereken soru: “Bir artı bir, bir eder mi?”.

 

Bu yazı toplam (1307) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 1 )

Yeryüzünde Sahipsiz Değiliz!
Kendim iyi ve görevlerini yerine getiren bir müslüman olmasam da, yerleri, gökleri, arasındaki herşeyi, bildiklerimizi ve bilmediklerimizi, velhasılı herşeyi Allahın yarattığını ve bizleri yeryüzünde yapayalnız ve sahipsiz bırakmadığını biliyorum. İslam inancına göre sebepsiz yere bir yaprak bile kıpırdamaz. Herşeyin bir sebebi vardır. Sadece biz henüz anlamamış olabiliriz.
Gate05 Haziran 2012 Salı Saat 08:28

| 1 |