Yükleniyor...
İsa Turhan

İsa Turhan

isaturhan@gmail.com

Vefasızlık

13 Temmuz 2010 Salı Saat 06:21

Önceki gün Demokrat Gebze Gazetesi’nin eski sahibi Ragıp Demirkol, 10’ncu ölüm yıldönümüydü. Gebze Belediye Merkez Mezarlığı’ndaki kabri başında anılmasının ardından adı verilen bulvarın her iki başına konulan, kim olduğunu tanıtan panosunun sembolik açılışı gerçekleşti. Demokrat Gebze Gazetesi Gebze’de gazeteciliğe adım attığım ilk gazeteydi. Ragıp Demirkol’un vefatı sonrası gazetenin başına geçen eşi Sadet Demirkol her türlü zorluklara, imkansızlıklara ve vefasızlıklara rağmen onurlu duruşu ve büyük özveri ile götürmeye çalıştı gazeteyi. Her türlü zorluklara rağmen güzel günlerdi. Sevgi, saygı ve azimle gazeteyi ayakta tutmaya çalıştık. Başarılı da olduk ancak daha sonra bir takım nedenlerden dolayı el değiştirdi. Gazete bugünkü konumuna geldi.

Rahmetli Ragıp Demirkol’u anlatmaya gerek yok. Eşi Sadet Hanım’da Ragıp Demirkol gibi onurlu ve dik duruşlarıyla Gebze’de ayrı bir yere sahipler.

Ancak…

Vefasızlık önceki gün yapılan anma etkinliği ve sembolik açılış töreninde bir kez daha kendini gösterdi. Ragıp Demirkol, 10’ncu ölüm yıldönümünde kabri başında anılmasının ardından adı verilen bulvarın her iki başına konulan, kim olduğunu tanıtan panosunun sembolik açılışı gerçekleşti. Demirkol’un dostları, yakınları ve meslektaşlarının katıldığı anma etkinliğinde Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş ve Demokrat Gebze Gazetesi’nin sahiplerinin katılmaması yadırgandı.

İlçenin sınırlarının içinde yer alıyor ve sembolik bir tören yapılıyor. Katılım için illa AKP’li mi olmak, ballı börekli saygın bir iş adamı olmak mı gerekiyor. Oysa Ragıp Demirkol gazetecilik yaşantısı boyunca (cezaevinde yatmasına karşın) siyasi görüşünden çok yaşadığı şehrin toplumsal sorunlarını dile getirmeye çözümü noktasında çok önemli hizmetler yapmıştır. Ancak Demirkol’un göstermiş olduğu duyarlılığı bugün ne Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş ve Demokrat Gebze Gazetesi Sahibi Murat Dağdeviren’den görmek mümkün olmadı. Dağdeviren belki panonun yapımına büyük katkı sunan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nden rahatsız olmuş olabilir ancak bugün Demokrat Gebze Gazetesi bölgede hala saygınlığını koruyorsa bunda Ragıp Demirkol isminin çok büyük önemi var.  Başkan Ziyaettin Akbaş’ın katılmamasına zaten gerekçe aramanın mantığı yok eğer AKP’li değilsen senin varlığın ve sıfatının hiçbir önemi yok demektir. O yüzden de katılmaması da normaldir.

Her ikisine de yakışmadı

Demek vefa İstanbul’da bir semtmiş

**************************************

Gazeteciye yer misin yemez misin

Gazetecilik zor meslek. Hani derler ya ne İsa’ya yaranırsın ne Musa’ya. Şayet olumsuz bir yazı yazmazsan, eleştirmezsen 50 yıl senden iyisi yoktur.

 amaaaaaaaa…

Şayet ola ki haber yaptın mı telefonlar hiç susmaz bir anda ne dostluk kalır ne hatır anında her şey biter bir de nankörlükle suçlanırsın. Bunu çizgide tutan yok mu dur vardır tabiî ki. Bizim amacımız halkı bilgilendirmek bunu yaparken de kişisel görüşlerimizi bir yana bırakarak, kişilik haklarını zedelemeden, yazılmaması gerekenleri yazmadan, konulmaması gereken fotoğrafları koymadan, insanları rencide etmeden haberi objektif bir şekilde vermek.

Yani basın yayın ilkelerine uyarak.

Ancak zaman zaman meslektaşlarımız bu çizginin dışına çıkarak gerek haberlerinde gerekse de köşe yazılarında basın ilkelerini unutuyorlar, dokunulmazlık zırhına bürünerek ‘ben istediğimi yazarım çünkü güç bende’ mantığı ile hareket ediyorlar bunun sonucunda da istenmeyen olaylarla karşılaşıyorlar. Yani saldırıya uğrayarak darp ediliyorlar. Bunu zaman zaman her basın mensubu yaşıyor.

Önceki gün Çayırova’da basın mensuplarına çirkin bir saldırı gerçekleştirildi. AK Parti meclis üyeleri ile ilçe yöneticileri gazetecilere saldırarak darp ettiler. Bu saldırının hiçbir haklı tarafı olamaz çünkü şayet gazeteci haber ve köşe yazısında etik kurallarının dışına çıkmış ise bunun çözümü kaba kuvvetle hukuk olmalı.

Saldırıya uğrayan meslektaşlarıma geçmiş olsun diyor gerçekleştirenleri de şiddetle kınıyorum.

Bu yazı toplam (2428) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?