Yükleniyor...
Betül Fındıkçı

Betül Fındıkçı

Tatil Zamanı

11 Haziran 2012 Pazartesi Saat 20:36

Karne Senin…


Çocuğun elindeki karneyi alan babanın rengi kıpkırmızı oldu.
-”Böyle bir karne getirmeye utanmıyor musun?” diye söylendi.

Çocuk kendinden emin ve gülümseyerek cevap verdi :
-Babacığım bu karne senin, annem sandıktan çıkarmış!

***

Evet, yine fıkradaki durumun yaşanabileceği günlerden biri olan karne günü geldi. Büyük bir heyecanla beklenen bir gün…

Bir eğitim-öğretim yılı daha sona erdi ve karneler verildi. Bütün çocukların ayrı bir hevesle bekledikleri an gelmişti artık. Van için biraz daha zorlu ve zahmetli bir süreç olsa da sona ulaştık. Yoğun ve yorucu bir yoldu bizimki. Ama umarım hakkını vererek geçirdiğimiz, bitirdiğimiz bir yıl olmuştur.

Birileri çok mutlu gitti eve ve ailesini çok mutlu etti, birileri nasıl bir oyun çevirsem düşüncesinde oldu, birileri ise çok üzüldü…

Bunlar gibi birçok durumu yaşayan çocuklar ve aileler oldu. Tabi öğretmenleri olarak bu duyguları onlarla biz de yaşıyoruz.

Çocuklar için karne aslında notlarının olduğu bir belge veya hayatlarına yön verecek olan sonuçlar değil.

Onlar için önemli olan karnenin güzelliğine göre gelecek olan hediyeler. Heyecanları bilgisayar, bisiklet, telefon, oyuncak, kıyafet vb. için. Yaşamlarının şekillenmesi için ne kadar önem taşıdığını göremiyorlar henüz. Çünkü şu an dünyaları eğlenceden, oyundan ibaret.

***

Çoğu ailede okulların kapanmasıyla tatil planları yapılırken, buradaki çocuklar yaylaya gidiyorlar. Onlar için daha çok çalışacakları, sıcağın altında tarlada, hayvanların peşinde geçirecekleri yorucu bir zaman başlıyor. İnsanların yaşadığı yer, bulundukları şartlar çocuk olarak dinlenmeye, gezmeye ve oyunlar oynamaya bile fırsat vermiyor. Hayatın zorluklarına daha erken katlanmaya başlıyorlar ve daha çabuk büyüyüp olgunlaşıyorlar. Bu durum ne onların ne de diğerlerinin seçimi. Kimse doğup büyüyeceği şartları önceden seçemiyor ama isterse yaşayacağı hayatı kendisi şekillendirebilir…

Bu yazı toplam (2446) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?