Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Şans Faktörü

02 Temmuz 2012 Pazartesi Saat 21:35

O telefonu açsaydınız ne olurdu?

O gün istifa etseydiniz ne olurdu?

Onunla evlenseydiniz ne olurdu?

O akşam sağa değil de sola sapsaydınız ne olurdu?

Peki, bugün o kitabı değil de bu kitabı alırsanız ne olur? Sorularını sorarak hem mükemmel bir pazarlama yapılıyor, hem de gerçekten kitap özetleniyor. İngiliz psikoloji profesörü Richard Wiseman, “Şans Faktörü” adlı kitabında, neden bazı insanların hep doğru zamanda doğru yerde olduğunu, diğerlerinin ise sürekli olarak şanssızlıklarla boğuştuğunu merak ettiğini ve cevabı bulduğunu söylüyor.

***

Araştırmasına, ulusal gazetelere ilân vererek kendilerini her zaman şanslı yada şanssız hisseden insanların kendisiyle temasa geçmelerini isteyerek başlıyor. Yıllar boyunca, yüzlerce gönüllü ile söyleşiler yapıyor, yaşamlarını gözlemliyor ve çeşitli deneyler uyguluyor.

Bir şans ya da bir fırsat gibi görünen olaylardan yola çıkarak, şanslı insanların bu tür fırsatları sürekli yakalamalarına karşılık, şanssız insanların bu olaylarla hiç karşılaşmadıklarını düşünüyor. Bunun da, insanların söz konusu fırsatları fark etme yetenekleri arasındaki farklılıklardan kaynaklandığını söylüyor.

***

Bir deney yapıyor: Hem şanslı, hem de şanssız insanlara bir gazete veriyor. Onlardan gazeteyi iyice inceleyip içinde ne kadar fotoğraf olduğunu söylemelerini istiyor. Gazetenin ortalarında bir yere, “Deney sahibine bunu gördüğünüzü söyleyin, 250 dolar kazanın!” mesajı yazdırıyor. Bu mesaj, hem sayfanın yarısını kaplıyor hem de 5 cm'nin üzerinde bir fontla yazılıyor. Şanssız insanlar mesajı hiç fark etmezken, şanslı insanlar hemen fark ediyor.

Prof. Wiseman, şanslı insanların dört ilke sayesinde şanslarını yarattıkları sonucuna varıyor:

1)Fırsatları fark etmek

2)Sezgilerini dinlemek (Normalde doğru çıkar)

3) Olumlu beklentiler (Şanslı olmayı ummak),

4) Esnek bir yaklaşım (Yeni deneyimlere açık olmak)

***

Sonuç olarak diyor ki: “Şansız insanlar partilere mükemmel eşlerini bulma düşüncesiyle giderler; bu yüzden iyi arkadaşlar edinme fırsatını kaçırırlar. Belli iş ilanlarını bulmaya kararlı bir biçimde gazeteleri incelerler ve diğer iş olanaklarını kaçırırlar. Şanslı insanlar ise daha rahat ve açıktırlar. Dolayısıyla, yalnızca aradıklarını değil, orada ne olduğunu da görürler.”

Wiseman’ın dediği gibi, şans gerçekten bir yetenek işi midir bilemem, ama bildiğim bir şey var:bu ülkede yaşayan herkes çok şanslıdır.

Bu yazı toplam (1113) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?