Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Ayar’ın seçim kasası Yücel Boru mu?

15 Temmuz 2010 Perşembe Saat 08:10

Kimi yorumlarımda siyasetin halk tarafından finanse edilmesinin çok önemli bir faktör olduğunu somut örnekleri ile ifade etmişimdir. Bence ne kadar doğru tespitlerde bulunduğumu AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar da son çıkışı ile bir kere daha teşhir etti. Yücel Şirketler Grubu adına Cavit Yücel’e TBMM tarafından üstün hizmet madalyası verilmesini önerdi. Hadi işin genel kamuoyu boyutu bir yana. O madalyayı gerçekten, samimiyetle ve yürekten hak eden, Gebze kamuoyunun da, “Helal olsun. Hak etti valla” dediği bir sürü iş insanına rağmen Ayar bu haltı da etti.

Gerekçeler ne olabilir. Bu firmanın ilçemize aslında “sus payı” olarak yaptırdığı okullar mı? Bedeli yüksek ihtimalle devlete ödenecek vergilerden düşürülen okullar ile “eğitime destek” kılıfıyla yapılan bu tip desteklerden temiz, yürekten, karşılıksız olanları bir elin parmağını geçmez. Aklıma gelen üç örnek de Çayırova’da. Tahsin Tarhan ve Yunus Ergüz İlk Öğretim Okulları ile Tadım firması tarafından trafik kazasında hayatını kaybeden Jale Yücel’in adının yaşatılması için yaptırılan endüstri meslek lisesi. Bir dördüncü, aklıma gelmiyor.

Ya bu firmanın işyerlerinde hadi bir kaçı çalışan hatası olsun ölümlü iş kazalarında hayatını kaybeden emekçilerin durumu ne olacak. Ya da bu milletin, özellikle bu bölgenin vekili ya. Eyüp Ayar’ın kaçından haberi, bilgisi var.

Aslında bu yorum bir nevi sinek kovalamak. Eyüp Ayar örneğinden konuyu gündeme getirmek, kişisel boyutu olur. Öyle bir şey olmaz ya ola ki Eyüp Ayar dünkü haberimiz, bugünkü yorumun getirdiği baskıya bu sefer direnemedi ve caydı, geri adım attı. Neyi çözecek. Eyüp Ayar biçim, ifade, düşünce mi değiştirmiş olacak. Hayır.

Ben Eyüp Ayar’ı bu yağcılığa, topluma rağmen bu reflekse iten gerekçenin önümüzdeki sene gerçekleşecek genel seçimler için kendisine destekleyici (sponsor) aramasının bir pratiği olarak algılıyorum. Önümüzdeki genel seçimde de milletvekili aday adayları ve adayları seçimlerde harcayacakları paranın kaynağını, varsa destekçileri kimin kaç lira destekte bulunduğunu açıklamadıkları müddetçe de öyle düşünmeye devam edeceğim.

Bu tavrı geçen yerel seçim döneminde ola ki aday gösterilseydi Doktor Semih Dinç sergileyecek ve belki de Gebze’de bir ilkin önünü açacaktı. Aday adaylığı döneminde yaptığım röportaj görüşmesinde şimdi aklımda kalmayan bir rakam telaffuz eden Dinç aday gösterilmesi durumunda siyasi çalışmaları için kimin kaç lira destek verdiğini, isimleri ile açıklayacağını belirtmişti. Çok iyi hatırlıyorum. O dönem Dinç’in bu açıklaması bile kimi çevrelerde rahatsızlık yaratmış, ola ki aday gösterilip ola ki öyle bir şey yaparsa yanlış yapacağı söylenmişti.

Eyüp Ayar’ın Yücel Boru ile ilgili çıkışını art niyetli bir yaklaşımla eleştiriyorum ama bence başka bir gerekçe olamaz. Bu ilçe ve bölgede her ne kadar sanayici ile yerel basın arasında soğukluk, kopukluk olsa da bizler kimin ne yapıp ettiğini gözlemleyebiliyoruz. “Kim ne kadar çevreci?”, “Kim ne kadar emeğe ve sendikal haklara saygılı?”, “Kim hangi sosyal desteğe neye karşın yapıyor?” yeterli veya yetersiz oranda biliyoruz. Hani ola ki yerel basında herkesin katıldığı bir kamuoyu çalışması yapılıp TBMM’nin üstün hizmet madalyasının hangi sanayici veya iş insanına verilmesi gerektiği sorulup “Üç ismi kendiliğinizden önerin” denilse, Yücel Boru’nun listeye girebileceğine bile olasılık vermiyorum. İşte Eyüp Ayar o Yücel Boru’ya üstün hizmet madalyası verilmesini öneriyor.

Üstelik bu bölgenin bir milletvekili bu bölgenin dokusuna, olan bitenine, insanına nasıl olur da bu kadar aykırı, tezat olur kestiremiyorum.

Ancak şöyle bir doğru da var. Bugün TBMM’de yer alan milletvekillerinin neredeyse tamamı, aslında partilerinde genel başkanlarının vekili. Genel merkez ve genel başkana uyum ekseninde tombaladan çeker gibi belirlenen adaylardan belirlenen vekiller, ancak bu kadar oluyor.

Bir ayağı ahlak anlayışlarının yerlerde süründüğü gözlemlenen cemaatlerde olanların bir diğer ayağı bu tür sermayede olabiliyor.

Demek ki önümüzdeki genel seçim dönemi için Eyüp Ayar’ın kasası, kaynağı, destekleyicisi Eyüp Ayar.

Ayar’ın “Ona verilmeli” dediği üstün hizmet madalyası kaç ayar diyorum. Ayar’a ‘Yazıklar olsun sana’ diyorum. Başkada bi’şi demiyorum.

Bu yazı toplam (2363) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?