Yükleniyor...
Bedriye Yıldızeli

Bedriye Yıldızeli

bedriyeyildizeli@gmail.com

İşçiler tehdit ediliyor

09 Temmuz 2012 Pazartesi Saat 20:02

Üç yıldır bakanlığın istatistikleri yayımlamaması ve yeni yasanın çıkmadan Meclis’in tatile girmesi nedeniyle işçilerin ve sendikaların mağduriyeti devam ediyor. Erteleme ve geçiktirme yöntemiyle toplu sözleşme düzenini askıya alan AKP, işçilere aba altından sopa göstererek hizaya getirmeye çalışıyor.

İşçi örgütlerinin pek çok maddesine karşı çıktığı Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı alt komisyonda kabul edildi, ancak henüz Meclis’ten geçmedi. Yasa çıkmadan Meclis’in tatile girmesi nedeniyle Eylül ayına kadar işçileri ve sendikaları zor günler bekliyor.

Öte yandan, yasa tasarısında korunan sendikal hakların, toplu pazarlık ve grev haklarının kullanımını yasaklayan, baskıcı, otoriter zihniyet; tasarının yasallaşması durumunda da işçilere daha zor günler yaşatacağa benziyor.

2009 yılından bu yana sendikalı işçi sayısını Resmi Gazete'de ilan etmek yerine erteleyen, Çalışma Bakanlığı, bu sefer erteleme yapmadı. Diğer taraftan, yeni işkolu istatistiklerinin 31 Temmuz'da SGK verilerine göre yayınlanma olasılığıyla da siyasal iktidar sendikaları tehdit etmeye devam ediyor. Böylelikle, sendikalar gerçek üye sayılarının ortaya çıkması ve toplu iş sözleşmesi yapma yetkisinin düşmesiyle tehdit ediliyor.

Bu durumda, Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, 3 milyon 200 bin olan sendikalı işçi sayısı, 800 bine düşebilecek.

Türkiye çalışma ilişkilerinin karakteristik özelliği: Sendikal İstatistikler
Türkiye’de özellikle, 12 Eylül askeri darbesinden sonra çıkarılan 2821 ve 2822 sayılı kanunlar çerçevesinde sendikalaşma istatistiklerine ilişkin ciddi bir karmaşa söz konusu. Türkiye’de sendika üyeliği ve sendikalaşma oranları konusunda açıklanan rakamlar arasında ciddi bir uçurum olmasının temel nedeni uluslararası standartların, objektif rakamların bu hesaplamalarda kullanılmamasından kaynaklanmakta.

Mevcut yasaya göre, sendikalaşma istatistikleri ÇSGB (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) tarafından toplanır ve yayımlanır. 1984 Ocak ayından bu yana ÇSGB’ye her yıl Ocak ve Temmuz ayında işkollarına göre sendikaların üye sayısını ve o işkolunda ilan eder.

İşçi sendikalarının üyeliklerinde Bakanlığa gönderilen üye fişleri esas alır ve sendikalı işçi sayısını Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) kapsamındaki işçi sayısına oranlayarak hesaplar. ÇSGB tarafından kullanılan yöntem, objektiviteden çok siyasal kaygılara dayanır.

AKP emekçilere ve örgütlerine aba altından sopa gösteriyor
Çünkü mevcut yasal düzenlemeye göre, işkolunda çalışan işçi sayısının yüzde 10’unu ve işyeri ya da işletme düzeyinde de çalışanların yüzde 50+1’ini üye yapmış olma şartı bu rakamları sağlıksız hale getiren en önemli etkendir.

2009 yılından bu yana yayımlanmayan istatistikler söz konusu bu baraj uygulamasından kaynaklanıyor. Böylelikle AKP iktidarı, sendikalara aba altından sopa göstererek gerçek rakamların ortaya çıkması ve bunun sonucunda yetkilerinin ellerinden alınmasıyla tehdit ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik daha önce yaptığı bir açıklamada sendikaları böyle tehdit etmişti:

"İşkolu barajıyla ilgili istatistiklerin yayımlanmasını son kez ertelendik. 17 Ocak tarihi itibarıyla istatistiklerin yayımlanmasını zorunlu kılan bir sürece girildi. Yasanın TBMM'den geçmesinde bir gecikme olması halinde istatistiklerin kaçınılmaz olarak yayınlanacak. Bunu, son uzatmada TBMM'de ifade ettik. İstatistiklerin yayımlanmasının son kez uzatıldığını ve bu yasanın çıkacağını, sendikal hayatın ve endüstriyel ilişkilerin yeni yasa çerçevesinde şekilleneceğini ifade ettik. Ben, en kısa zamanda bu yasanın Meclis'ten geçeceğine inanıyorum. Yasanın TBMM'den çıkmasına ilişkin bir gecikme beklemiyorum, ama öyle bir şey söz konusu olursa, yasa çok geç kalırsa, istatistikleri yayımlamak durumundayız."

Mevcut durumda işçi sendikalarının 3 milyon 200 bin üyesi olduğunun göründüğüne işaret eden Çelik, "Ama biz biliyoruz ki işçi sendikalarının 880 bin üyesi var. 3 milyon 200 bin üye sayısının doğru olmadığını biliyoruz.

Mevcut kanundaki yüzde 10 işkolu barajı devam ederken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri baz alınarak istatistiklerin yayımlanması durumunda şu anda toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olan pek çok sendikanın baraj altında kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu anlatan Çelik, "Üçte ikisinin kesinlikle yetkisinin düşeceği ortada" demişti.

Bu yazı toplam (837) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?