Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Beklemek de güzel

10 Temmuz 2012 Salı Saat 12:22

Çok sevdiğim bir şiiri vardır Arif Damar’ın, şöyle der;

’’İlle görmek için mi beklenir güzel günler?

Beklemek de güzel.’’Bazen düşünüyorum gerçekten beklemek güzel mi diye fakat içinden çıkamıyorum bir türlü düşüncelerimin. Hani geleceğini bildiğin birini beklemek güzeldir derler ya evet, gerçekleşeceğine inandığın şeyleri de beklemek aynı öyledir işte. Ama ya emin olamadıkların? Onları da o denli heyecanla bekleyebilir mi insan?

***

Genelde hep sabırsız davranırız. Bir an evvel olup bitsin her şey ve sona varsın isteriz. Belirsizlik her zaman yorar bizleri.

Gideceği yolu bilen için kapılar daima hep açıktır ama ya kararsızlar için? İşte beklemenin güzelliği bunun gibidir.

Hevesle, heyecanla gerçekleşmesini istediğin bir hayalin veya amacın varsa ona doğru yolda olmak ve o günün gelmesini beklemek kadar mutluluk verici başka bir şey olabilir mi? Yoksa sadece durup beklemek değil kastettiğim elbet.
Hiçbir şey yapmadan beklemek boşa kürek çekmekle eştir çünkü. Ha olmayacak bir hayale aldanıp beklemek ha olmasını istediğin şey için hiçbir çaba sarf etmeden öylece oturup beklemek, ikisi de birbirine eş ve ikisi de birbirinden kötüdür.

***

Beklemek kelimesini severim çünkü bana sabret kelimesini hatırlatır. İnsan sabırla beklerse istediklerine çoğunlukla ulaşır.

Tabi bu ne derece istediğine ve ne kadar çaba sarf ettiğine de bağlıdır. Gerçekten emin adımlarla ilerlediğin ve tutkuyla olmasını arzuladığın her şey bir gün hayal olmaktan çıkar ve hayatının bir yerinde seni bulur. Bunun için bazen akışına bırakmak gerekir.

O akışa bırakmak beklemekle eşdeğerdir. Sen içinden umut edersin, çabalarsın, arzularsın ve büyük bir kararlılıkla beklersin. Sürekli peşinde kovalarsan günün birinde ya sen kovalamaktan usanırsın ya da o. Bu yüzden hep fazla müdahale etmemek gerektiğine inanırım ben. Şans ve diğer olasılıklar için hep ufak da olsa bir yer ayırmalı insan. Sabretmeyi öğrenmeli, kendimizi parçalamaktan
vazgeçmeliyiz. Ne zaman zorlamayı bıraksam ve durgun bir su gibi olsam, beklesem; istediklerim gerçekleşir. Su akar yatağını bulur!

***

Günümüzde her şey için koşturuyoruz. Bir saniye bile beklemeye tahammülümüz yok. Bizi yarış atı gibi ilerlemeye iten sebep tam olarak nedir, bir türlü bilemiyorum. Çünkü hala kendini bu hoyratlıktan koruyan insanların var olduğunu görebiliyorum. Her şeyi büyük bir çılgınlıkla tüketiyoruz. Sabretmeyi, beklemeyi ve durulmayı bilmiyoruz. Eski insanlar ve eski şiirler anlatıyor bize bunların hepsini. Nasıl beklemek gerektiğini bilmek ve beklemenin inceliklerini öğrenmek için biraz zaman yeterli olur aslında. Ama bizim bunun için bile
zamanımız yok. Yine de ne olursa olsun bekleyebilmeyi ve onun güzelliğinin tadına varabilmeyi bilmeli insan. Siz siz olun acele etmeyin hayatın karşısında, yoksa onu bezdirip usandırabilirsiniz. Ya da bir bakmışsınız siz yorgun düşmüşsünüz hayata yetişeyim derken.
İyisi mi onu sabırla ve sükûtla ağırlayın. 

Bu yazı toplam (1446) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?