Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Deneme Sınavı - 2

16 Temmuz 2012 Pazartesi Saat 19:56

Bir Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) daha geride kalırken, yüzlerce iddianın yanı sıra, güvenlik güçleri eliyle gerçekleştirilen operasyonlar sonucu bazı kimselerin sınav öncesinde gözaltına alınması şüpheleri daha da güçlendirdi. Mesele işe girmek, kısaca ekmek kavgası olunca herkesin memnun etmek mümkün görünmüyor.

***

Haberlere ve iddialara bakınca ikileme düşmemek mümkün değil. Örneğin en çok ilgimi çeken iddia: “2011 yılında gerçekleştirilen KPSS sınavı sonrasında yine bir çok kopya ve hırsızlık iddiası havada uçuşur, Güneydoğuda bir ilde 30 bin TL’ye genel kültür sorularının 97 adetinin satıldığı söylentileri yayılır. Söz konusu sınavdan bir yıl sonra ÖSYM tarafından 2011 yılı KPSS sınavı istatistiki verileri açıklanır. Sonuçlar ilgi çekicidir. Genel Yetenek alanında ilk beş il: Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Bayburt, Karabük; Genel Kültür alanında ilk beş il: Bingöl, Siirt, Batman, Mardin, Muş”.

***

Biraz eskiye gidersek belki KPSS yoktu, ancak torpil iddialarının önüne geçilemiyordu. Merkezi sınav sisteminin gelme nedeni de budur. Şimdi de kopya iddialarının sonu gelmiyor. Ortada bir huzursuzluk varsa, olaya açıklama getirmeyi, bahane sıralamayı, güven telkin etmeyi doğru bulmuyorum. Kişisel kanaatim sistemi bir ileri modele geliştirmekte fayda var.

***

Peki nasıl olacak? Önerim şudur: Soruları sınava girecek kişiler bizzat kendileri hazırlasınlar. Bir kurul tarafından taslak sorular değerlendirilerek biriktirilsin.  Böylelikle oluşturulacak milyonlarca adet soru bankası herkese açılsın. Bir kişi isterse tüm soruları oturup çözsün. Yapabiliyorsa neden engelleyesiniz ki! İki yılda bir sınav yapılsın, herkes girsin ve en başarılılar işe alınsın. Sistemin dezavantajı olarak “bu ezberi getirir ki” diyenleri duyar gibiyim. Piyasada rant haline gelmiş KPSS’ye hazırlık dershaneleri ya da KPSS’ye hazırlık kitapları ile halihazırda ezber yapılmıyor mu?

***

Durun bitmedi. Sınavda çıkacak soruları da merkezi bir bilgisayar seçsin. Bilgisayar yardımı ve basit bir kodlama sistemi ile hiç insan müdahalesi olmadan, aday sayısı kadar farklı versiyonda soru kitapçıkları basılarak, barkodlanmış poşetlerle dağıtım yapılabilir. Hatta, meraklısı çıkarsa, parasını vermek koşuluyla isteyene sınavdan önce adresine bir adet basılmış kitapçık gönderilsin. Bu kitapçığın adına da “Deneme Sınavı-2” denilsin.

Bu yazı toplam (1145) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?