Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

AKP “Evet”i hangi yüzle isteyecek?

17 Temmuz 2010 Cumartesi Saat 09:02

Ülke ve bölge siyaseti 12 Eylül günü gerçekleşecek referanduma kilit olmuş durumda. Arada ara gündemler hariç referandum ile yatıp kalkacağız. Bunun izlerini son bir hafta içinde takip ettiğimiz AKP ve CHP merkezli veya katılımlı etkinliklerde görmek mümkün. AKP, “Evet” propagandasını Dilovası İlçe Teşkilatı’nın pikniğinde de, iki partilisinin düğününde de yaptı. CHP Gebze Gençlik Kolları’nın pikniğinde Başkan İsmet Kara konuya değinip, “Hayır” oyu verilmesini istedi. MHP, “Hayır”cı gözüküyor ama henüz bir şekilde bir çalışmalarına tanık olmadık. Saadet, “Evet” diyeceğini açıkladı ama bu düzlemde aşırı propagandadan muhtemelen kaçınacaklar. Aksi şekilde kraldan çok kralcı bir tavır taban tepkisine yol açabilir. BDP’nin bu süreçteki taktiği, tabanı olarak görülen kitleyi sandığa götürmemek yolunda olacak. Ne derece etkili olduğunu doğal şekilde, Dilovası’nda seçmen/katılım oranı açıklandığında göreceğiz. Bugün referanduma ilişkin yorumum AKP ekseninde olacak. Pazartesi günü veya önümüzdeki hafta içi bir günde CHP ile hayır ilişkisi üzerinden naçizane bir değerlendirmem olacak.

Şekerpınar arsa davasına ilişkin yorumlarımda bir şekilde, İl Başkanı Zeki Aygün merkezli değerlendirmede bulunmuştum. Aygün bu meselede samimiyet veya dava arkadaşlığı uğruna Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş’ın bir iki destekçisi arasında yer alıyor. Dikkatli yerel basın okuru sürece ilişkin AKP Çayırova İlçe Başkanı Nazmi Özmen’in bile yorumda bulunmaktan kaçtığını gözlemler. Ben Aygün’ün konuya ilişkin olarak Akbaş’ı kanatları altına alan her açıklamasını yorumladığımda şunu ifade etmiştim: Zeki Aygün kendi partililerini inandıramıyor ki parti dışı kitleyi, kamuoyunu inandırsın. Referanduma ilişkin saha çalışmasının bölgemizdeki dört ilçede de başladığı AKP’de ilçe başkanları Yılmaz Bayram, Muzaffer Bıyık, Nazmi Özmen ve İlhan Yıldırım’ı bir dizi zorluklar bekliyor. Örnekleyelim:

Gazetemiz sahibi ve başyazarı Adnan Üner’in köşesinde defalarca yazdığı gibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker belediyenin giderlerine ilişkin bir bilgilendirmeyi, yasanın basın dahil tüm yurttaşlara tanıdığı bilgi edinme hakkına rağmen yapmıyor. Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş üstelik 1049 davalının 800 civarının isminin yayınlanmasına karşın davalı listesinin tamamını, yargıyı etkileyeceği gerekçesiyle yasanın bilmem kaçıncı maddesini kılıf, bahane yaparak vermiyor. Hani basına zaman, zaman kızılır ya “Hakim oldunuz”, “Savcı oldunuz” diye. Serbest muhasebeci mali müşavir bildiğimiz Akbaş en kral hukukçu olmuşta bilgimiz yokmuş. Madem zaten hukukun bildiği o isimler gazetede yayınlanınca yargı sürecini etkileyecek, niye şimdiye kadar yargıdan arsa davasına ilişkin haber, yorum yasağı gelmedi. Akbaş ile ilgili ilave tespitim, kargalara iyi komedyenlik yaptığına dairdir.

Yeniçarşı İsmetpaşa Caddesi’nde İZPARK’ın 1 Temmuz’da sözleşme süresinin dolmasına rağmen caddelerde usulsüz para topladığına dair iddiayı Gebzespor yönetiminin ağzından –yanılmıyorsam- sadece biz yazdık. Bu hafta içi de firmadan istek üzerine dahi açıklama gelmeyince devleti de, yerel idareyi de bir şekilde göreve çağırdık. Tık çıkmadı. Şimdi yüksek olasılıkla Gebzeliler’den usulsüz şekilde park parası toplanıyor. Bundan siyasi anlamda ana muhalefet ve muhalefete de düşen görev var ama iktidar partisinin yerel teşkilatı da olana, bitene ve yüksek olasılıkla halkın soyulmasına seyirci. Ve gerek Kaymakamlık, gerekse AKP’lilerin başkanlık yaptığı Büyükşehir ve Gebze Belediyeleri kuzuların sessizliğini oynuyor. İktidar partisinin ilçe teşkilatından da “tık” yok.

12 Eylül’de AKP’nin “Evet” demesini istediği maddeler arasında, “Herkes, bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkına sahiptir” yazıyor. Şimdi AKP mevcut olanı AKP’lilere uygulatamazken parti üyeleri ve tabanı ile birlikte tüm yurttaşlardan aynı şeyi isteyecek….

Bu yoruma “devamı yarın” veya “devamı pazartesi” deyip diğer konulara da değinmek var ama üç aşağı beş yukarı tema aynı sevgili okur.

Maddeler arasında ülke geneli yereli de bağlayan tezatlıklar da mevcut ama malum yerel gazetenin naçizane düşünürüyüm. Ve yerelde de durum hayli vahim. Hükümet uygulamalarının hayata geçmesinde hükümetle birlikte yerel teşkilatlar da yeterli olamadı. Şimdi şuna buna atfen, “Evet” isteyecekler. Maddeler iyidir kötüdür ayrı mesele ama samimiyet ekseninde AKP’lilerin işi çok zor.

Hangi yüzle “Evet” oyu isteyecekler çok merak ediyorum diyorum, başka da bi’şi demiyorum.

Bu yazı toplam (1522) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?