Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Borcu Yoktur!

30 Temmuz 2012 Pazartesi Saat 23:39

Bankalar Birliği'ne bağlı faaliyet gösteren Kredi Kayıt Bürosu, yeni yıl ile birlikte Türkiye'de risk anlayışını değiştirecek yeni bir sistem başlatıyor. Bugüne kadar sadece kredi kartı ve bireysel kredi borçlarını takip eden ve ilgili kişiye bunun karşılığı bir skor veren Büro, 2013'ten itibaren kişilerin ödeme yaptığı birçok noktadan borç bilgilerini alarak kayıt altına alacak. Cep telefonu operatörlerine olan borçlardan tutun da vergi borçlarına, elektrik, su, doğalgaz ve benzeri borçlar izlemeye alınacak.

Buraya kadar her şey normal gibi. Sorun şu ki, birisi hakkında tutulan bu borç durum raporunu herkes talep edebilecek. Diyelim ki kızınız, adamın birini tutmuş getirmiş evlenmek istiyor. Damat adayını tanımıyorsunuz; kimdir, necidir, borcu var mıdır?  Hemen bu merkezi arayıp öğrenebileceksiniz.

***

Merkezi aradınız. Adam temiz çıktı. Aman diyeyim, hemen vermeyin kızı. Daha durun, damat adayının yapması gereken kocaman bir liste var:

- Kız istemeye gelirken çiçek ve çikolata alır.

- Söz kesmeye ya da nişan yapmaya karar verilmişse yüzükleri alır. Evlenme teklif ederken tek taş yüzük almış mı kontrol edilir.

- Nişan alışverişi sırasında kız tarafının bohçalık eşyalarını, kızın nişan kıyafetini, ayakkabısını, nişan takılarını alır. Kuaför masraflarını karşılar.

- Kına gecesi için kızın elbisesini ve aksesuarlarını (ayakkabı, çanta, küpe, kolye vb.) alır. Kına ve çerezi temin eder.

- Düğün davetiyesi kartlarını fazlasıyla bastırır. Düğün için gerekli salonu tutar, müzik ve eğlence için gerekli masrafları karşılar. Gelinlik ve gelinlik aksesuarlarını alır, gelin arabasını ayarlar, arabanın süslemesini yaptırır, düğün fotoğraflarının ve video çekimlerinin masraflarını karşılar.

- Gelinin ve arkadaşlarının düğün için kuaför ve güzellik salonu masraflarını karşılar. Hala saçı kalmışsa kendi kuaför masraflarını da kendi karşılar. Konukların ulaşım masraflarını, her köşe başındaki bahşişleri, nikâh için gerekli resmi işlem masraflarını, sağlık işlemleri masraflarını karşılar.

- Mümkünse bir ev alır, değilse kiralar. Evin boya, badana ve bakım işlerini yaptırır. Oturma gurubu, yemek odası takımı, oturma salonunun halı veya kilimleri, abajur ve lambalar, kanepe, buzdolabı, televizyon, müzik seti, ayakkabılık vb. eşyaları alır.

***

Yukarıda sayılanları yaptıktan sonra da hâlâ “Borcu yoktur!” raporu alabiliyorsa, gönül rahatlığıyla kızınızı verebilirsiniz. Bu zamanda böylesi zor bulunur. Artık size düşen, düğün arabasına asılan havluları almaktır.

Bu yazı toplam (1440) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?