Yükleniyor...
Erdal Uzunoğulları

Erdal Uzunoğulları

kitapkurdu1967@hotmail.com

İlk kurşun!

30 Temmuz 2012 Pazartesi Saat 23:40

Sevgili Bizim Darıca okurları bu haftada sizlere kurtuluş savaşında işgalci devletlere karşın ilk kurşunu İzmir’de sıkan gazeteci bir vatansever insandan bahsetmeye çalışacağım. Gelin sizleri 15 Mayıs 1919 yıllarına götüreyim. Ülkemiz işgal altında halkımız çaresiz ve perişan. İşgal devletleri ülkenin önemli şehirlerine etkili bir direniş olmadan girmektedir.

Bazı vatansever duyarlı insanlarımız ise canlarını mallarını hiçe sayarak küçük çapta fakat manevi anlamı çok büyük direniş hareketinde bulunmaktadırlar. İşte bunlardan biri olan daha çok gazeteci olarak bildiğimiz vatansever, aydın bir gazeteciden bahsetmek istiyorum. O gün hava bulutlu ve sislidir. Yunanlı askerler batılı güçlerin koruması altında, İzmir’e elini kolunu sallayarak çıkarlar. Yunan bayrağı taşıyan işgalci yunan askerine doğru birkaç el ateş edilir. Yunan askeri kanlar içinde yere serilir. Efzon askerleri can pahası ile sağa sola kaçışırlar. Sonunda ateşin açıldığı tarafa baktıklarında bir kişi olduğunu öğrenince o yöne doğru toplu halde ateş açarlar.

Sonuçta kurşun yağmurlarına maruz kalan 31 yaşındaki genç gazetecinin cesedi parçalanarak şehit edilir. Adını eminim ki, hepiniz biliyorsunuzdur: Hasan Tahsin!... İlkokul sıralarında ezberlettiler bizlere “Hasan Tahsin” adını. Onun bir gazeteci olduğunu da öğrettiler. Ama, hiç merak ettiniz mi; ilk kurşunu sıkan gazeteci hangi gazetede yazıyordu? Hasan Tahsin’in başyazarı olduğu gazetesinin adı “Hukuku Beşer” yani “İnsan Hakları”dır. 

Hasan Tahsin’in gazetesinin adının, ders kitaplarına yazılmayarak unutturulmak istenilmesi, direnişin devam ettiğinin kanıtı değil midir sevgili Bizim Darıca Gazetesi okurları? Bu İşgalci emperyalist Düşman kuvvetlerine karşı gösterdiği kahramanca tavrı yüzünden, gecikmiş de olsa İzmir’in Konak meydanında 15 Mayıs 1974 yılında  ‘’İlk Kurşun Anıtı’’ ismi verilerek dikilir. Birçok düşünür ve gazeteci bile meslektaşları olan Hasan Tahsin’in asıl adının “Osman Nevres” olduğunu dahi bilmiyorlar!  Osman Nevres’de Selanikli olup, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu okul olan şemsi Efendi ilkokulunda okudu. Fransa’da Üniversite eğitimi gördü. Osman Nevres aslında Emperyalizme ilk kurşunu İzmir’de değil, İsviçre’de atmıştır. 1911 yılında İtalyanlar hiçbir siyasal ya da hukuksal neden ortada yokken Trablusgarp'ı işgal ederler. Osman Nevres de o sırada Fransa'da eğitim görmektedir.

 Bir Fransız sinemasının (Olimpia) reklam vitrininde Trablusgarp ile ilgili afiş görür ve içeri girer. Film baştan sonuna kadar Türklere hakaret ve iftira ile doludur. İtalyan propagandası en üst düzeydedir. Türkler barbar ve uygarlıktan payını almamış bir topluluk olarak tanıtılmaktadır. Osman Nevres daha fazla dayanamaz ve her zaman belinde taşıdığı silahını ateşleyerek sinema perdesini delik deşik eder. İkinci kurşunun adresi ise Bükreş’tir. O yıllarda Osman Nevres Osmanlı Devletinin Günümüzün Mit adı ile andığımız Teşkilât-ı Mahsusa’da çalışmaktadır. Kod adı Hasan Tahsin’dir. Osmanlı Hükümeti tarafından Romanya’ya gönderilmiştir.

Balkan ülkelerinin 1. Dünya savaşı eşiğinde İngiltere’nin yanında olmasını isteyen İngiliz iki kardeş Bükreş’ten bir konferanstan çıkarken Osman Nevres’in kurşunlarına hedef olurlar. Kardeşlerden biri ölür diğerim yaralanır. Bir şekilde Teşkilatı Mahsusa Üyesi kod adı Hasan Tahsin yakalanır. On yıla mahkûm olur. İki yıl hapis yattıktan 1916 yılında bir şekilde hapisten kaçar.1918 yılında görevi gereği İstanbul’a geri döner. İşte buradan da görevi gereği İzmir şehrine gider. Sonuç olarak sevgili okurlarım 1974 yılının bir Sonbahar ayında, Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından, yönetmenlerinden ve senaristlerinden olan Yılmaz Güney hapishaneden çıktıktan sonra ilk iş olarak Hasan Tahsin’in yaşamını beyaz perdeye aktarmayı düşlüyordu fakat ömrü vefa etmedi sevgili dostlarım.

Bu yazı toplam (1062) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?