Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Koca Dopingi

06 Ağustos 2012 Pazartesi Saat 22:14

Olimpiyatlara katılmak ve başarılar elde etmek bir kültür işi olsa gerek. Önce sporu seveceksiniz, sportif faaliyetleri izlemenin ötesinde yapmaya istekli olacaksınız. Halkınızın bu ihtiyacı için sportif alanlar tesis edeceksiniz, bisiklet yolları kuracaksınız. Ortasında kirli bir havuz, içine doluşturulmuş güvenlik elemanları, her köşe başında bir büfe olan yürüyüş yolları taştan-betondan yapılmış park görünümlü ucubelerden bahsetmiyorum. Londra’daki Hyde Park, New York’taki Central Park, München’deki Olympia Park gibi doğal ortamlardan bahsediyorum.

***

İnsanlara öncelikle spor alanları tahsis edilmeli ki, spor bir iş olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelsin. Ankara’da adına “Park” dedikleri bir ucubeye gittik, arkadaşlarımla bir top çıkardık, oynuyoruz. Bir güvenlik görevlisi koşarak geldi ve park içinde top oynamanın yasak olduğunu söyledi. Bir şehirde bir top daha nerede oynanabilir ya da park diye ayırdığınız alanların işlevi nedir? Aslına bakarsanız çok da haksız sayılmazlar. Bizim milletimiz parklarda mangal yapmayı sever, spor bizim ailemize ters. Kendimizi kandırmayalım, biz sporu da spor yapmayı da sevmiyoruz.

 

***

Londra 2012 Olimpiyatları sürüyor…  114 sporcuyla katılım rekoru kırdığımız oyunlarda daha madalyamız yok. Boş verin zaten madalyayı, spor madalya için yapılmaz, madalya sadece bir hedeftir. Sorun şu ki, yüzme bilmeyen 16 yaşındaki kızcağızı yarışlara göndermişiz. İddia ediyorum Karadeniz’de yüzmeye kalksa boğulur. Bir diğerini de 6 defa olimpiyatlara gönderdik diye övünüyoruz. İnsan da biraz onur olur, zorlasalar bile spora ihanet olmaması için katılmazsınız. Bazı dallarda da yabancı sporcuları devşirmişiz, ama yine sonunculuk Türkiye’nin.

O halde sormak isterim; bu sporcuları tenleri yanık diye mi seçtiniz, gözleri yumuk yumuk diye mi?

 

***

Bu kadar beceriksizlik, bu kadar yeteneksizlik bir takımda toplanabilir mi? Yarışı tamamlayamamış, “elimizden geleni yaptık” diyor. Sporcularımızın konuşmalarına bakarsanız, sporcu olmadıklarını görebilirsiniz. Sonuncu da olsa hedefi olan bir sporcu öyle konuşmaz, en azından kendine karşı bir hedefi vardır. Atletizmde dünya çapında bir atlet (Süreyya Ayhan) yetiştirdiğimizi sanıp heyecanlanmıştık. Onun da hocası, “koca dopingi” işleyerek hayatını kararttı.

Bu yazı toplam (1335) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?