Yükleniyor...
Aktan Uslu

Aktan Uslu

aktanuslu@gmail.com

Tever’e ödül vermek için sıraya girin!

19 Temmuz 2010 Pazartesi Saat 06:37

Bugünün henüz önceki günden hazır olan yorumu, cuma günkü KBB Meclisi toplantısına ilişkin naçizane değerlendirmemdi. Yine olağanüstü yeni gelişmeler olmazsa, “Yarına umarım” diye yumuşak bir yorum girişi yapmış olayım.

Önceki gün malum yangından ötürü işverenin ola ki soracak olursanız “adamım” diye yanıt verecek oğlu ile yalakalarının saldırısına maruz kaldık. İsminin Emre ve patronun oğlu olduğu söylenen o “delikanlı”, o “adam” tek elleri ile ekmek tekneleri olan fotoğraf makinesini, kameralarını korumaktan ötürü kendini savunamayacak derecede olanlara çok “delikanlıca”, çok “adamca” saldırdı. Fabrika önünde de avaz, avaz ifade ettim ki, “Bunlara i….  demek homoseksüellere hakarettir. Bunlara f….. demek genelev emekçilerine hakarettir. Çünkü bu tiplerin beyinleri d…..ş farkında değiller. Genelev emekçileri haysiyetli ve şereflidir” dedim.

Ve onun etrafındaki yalaka takımı ile ne yazık ki aslında bizim gibi emekçi olan ama kişiliğini yitirmiş güvenlik görevlileri. Boyunuzdan, posunuzdan, çoluk çocuğunuzdan utanın e mi? Cumartesi günü gecesi veya yangın söndükten sonra eve gönül rahatlığı ile gidip aile eşrafınızın yüzüne utanmadan bakabildiniz mi? Hadi çıkın mahalle kahvesine de nasıl gazeteci dövdüğünüzü gerine, gerine anlatın. Siz o fabrikayı korumasına koruyun da bu ülkenin tüm yurttaşlarına açık sokaklarında yurttaş sizi kendisinden nasıl korusun?

Ve şunu da ifade ederim ki ola ki vahşi kapitalist olduğu bariz işvereniniz faturayı size kesip de işinden ederse gelecek kapınız yine burası. Şayet kişilik haklarınıza sahip çıkmakla ilgili kapasiteniz, hani gazeteciye “kahramanca” yüklendiniz ya, o kadar cesaretiniz olur da derdinizi bize anlatırsanız o “işveren”e, o “sanayici”ye dünyayı dar ederiz. Bu o “sanayici”ye aleni bir tehdit olarak da algılanabilir. Bu saatten sonra umurumda değil. O işveren adamlık, gazetecilik dersi verecekse gitsin önce kendi oğluna, yalakalarına ve çalıştırdıklarına versin. Sonra bize. Önce evlat yetiştirmeyi bilen baba olsun da basına vereceği olası gazetecilik dersi kusur kalsın.

 

**

Bugünkü haberimize ince ayar yorum katarak da işledik. Bulgaristan’a taşınma hazırlığında olan bir fabrikadan sebebi henüz resmi şekilde açıklanmayan şekilde yangın çıkıyor. İhbarı aldığımız Eskihisar’dan yolu koyulurken bakıyoruz. Duman tek değil en az iki yerden yükseliyor. Bir mahalle sakininin anlattığına göre bir makinenin kıvılcımı sıçramış.

Devlet önce o kadar ton hammaddenin Gebze’den Bulgaristan’a nakliyesinin kaça mal olacağını sorgulamalıdır. İşyerinin yangın sigortası olup olmadığını sorgulamaya gerek bile yok. Şüphe yok ki vardır.

Vatandaş iddiasına göre o malzemenin o şekilde istif durumunu sorgulamalıdır.

Yüksek olasılıkla sabotajı andıran yangının kazadan oluşacağına kanaat getirse dahi öncelikle TCDD kurumsalında devletin uğradığı zarar firmaya fatura edilmelidir. Hele ki o şekilde istif kanunsuzsa, kesinlikle faturası iş yerine kesilmelidir.

Devlet, devletse bunları yapmalıdır.

**

Ancak bizde yüksek olasılık şu olacak:

Öncelikle Gebze Sanayici ve İş Adamları Derneği – GESİAD önümüzdeki sene vefa ödüllerinde yılın sanayicisi ödülü için zorlanmayacak. Hatta ödülü AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar’a verdirecek. Ayar yine ve çok yüksek olasılıkla sadece biz kıyameti kopartınca, “Ben kime ödül vereceğimi bilmiyordum”, “Bu ödülün kriterleri şöyle böyle ama. Gazeteci dövmek, devletin kanunun çiğnemek, zarara uğratmak suç kapsamına girmiyor bu kriterlere göre” falan filan diyecek.

Önümüzdeki sene “Eğitime yüzde 100 destek kapsamında” tamamı vergiden düşülen bir kreş yaptıracak olan firma bizzat Cumhurbaşkanı’nın ilimizdeki temsilcisi Vali, Kaymakam tarafından alnından öpülecek. Biz de fotoğraflayacağız!

Neyse, gerçekçi olmak lazım ki geçmişte yaşadığımız kimi örneklerden esasla bu gelişmeleri yaşamak daha yüksek olası. Sistem bu gibi durumlarda basın emekçilerinin mide spazmlarını da meslek hastalığına dahil etse iyi olacak ama o da zor ihtimal çünkü sermayenin işine gelmez. Onlar bize özel hastanelerinde paralı baksın.

Ama tüm bunları yapmak için lütfen sıraya girin. Ola ki sırayı çiğnerseniz devlete çok “hayırlı” evlatlar da yetiştiren “baba” ve “sanayici” kişinin “delikanlı” oğulları ile “kahraman” güvenlik görevlileri sizi de döver.

Demedi demeyin diyorum, başka da bi’şi demiyorum.

Bu yazı toplam (952) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?