Yükleniyor...
Kemal Uyar

Kemal Uyar

kemaluyar1907@hotmail.com

Bachata Dansı

20 Ağustos 2012 Pazartesi Saat 19:48

Geçen hafta uzun bir zamandan sonra ilk defa yazılarıma bir hafta ara vermek zorunda kaldım. Sebebi çok klasik. Biz Türklerin bahanesi bitmez. İki arkadaşımın teşvikleriyle, üç günlüğüne Fethiye’ye bir kaçamak yaptım. Siz siz olun, kimsenin gazına gelmeyin, prensiplerinizden taviz vermeyin. Prensipleriniz yaşınıza uygun olarak geliştirdiğiniz kurallardır, eğer hâlâ bir prensibiniz yoksa çok gençsiniz demektir. O halde, içinizden geleni arkanıza koymayın.

 ***

Gazına geldiğim iki arkadaş bir dans okuluna gidiyorlar, üç günlük kaçamağımızı da organize eden bahse konu dans okulu. Organizasyon sahibi dans okulu olunca, katılımcıların prensip sahibi olmasını beklemek yersiz olurdu. Bugüne kadar hiç dans etmemiş biri olarak, sınır koymaksızın çılgınlar gibi dans edip, eğlenen gençleri eleştirmeyi, onlara karşı haksızlık olarak bulmuyor da değilim. Bu arada,  34 kişilik guruptan parmak arası terlik giymeyen tek çıkıntı olarak kendimi oldukça dışlanmış hissettim. 

***

Öncelikle, genç nesil ile temel farkı “zamanlama” konusunda yaşadım. Denilen saatte ben otobüsün başındayken, onlar hâlâ ortalıkta görünmüyorlardı. İkinci farkımız enerjilerimizdi. Tüm gün cip safaride helak olduktan sonra, hiç dinlenmeden yenilen bir akşam yemeği, gecenin bir yarısı bir barda sevgili Kıvanç Hocamızın mest eden bachata dansını da izledikten sonra kendimi otel odasına zor atarken; genç arkadaşlarım tam olarak Türkçe karşılık bulamadığım, ancak  “after party” dedikleri “geç parti” için bara gidiyorlardı. Geç kahvaltı gibi bir şey olsa gerek...

***

“Bachata” demişken, çok önemli bir dans olduğunu belirtmek isterim. Küba topraklarında doğan bachata, bugünün en popüler danslarından biriymiş. Dominik kökenli bu müzik "acılı aşk şarkısı" manasına geliyormuş. Romantik öğeler taşıyan bachata dansının, "Dominikliler için sosyal ve ekonomik dışlanmışlığı" simgelediği söyleniyor.

***

Bugün itibarıyla, dünya genelinde işgücü piyasasındaki değişim, sosyal korumanın gerilemesi, gelir dağılımında adaletsizlik, yoksulluk ve artan eşitsizlikler göz önüne alındığında; yakın bir zamanda ya bachata dünyanın dansı olur, ya da bu gezegeni zenginlere bırakır Mars’a sığınırız.

İnanlara ve ihtiyacı olanlara mutlu bayramlar dilerim.

Bu yazı toplam (1412) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?