Yükleniyor...
Tuğba Tekeli

Tuğba Tekeli

tugbatekeli@gmail.com

Bir bayram daha geçti

22 Ağustos 2012 Çarşamba Saat 07:10

Zamanın hızına yetişmek mümkün olmuyor diye yazıyorum sık sık. Yine böyle başlayacağım yeni yazıma. Sabırsızlıkla beklediğimiz günler bir de bakıyoruz ki çoktan gelip geçmiş. Nasıl hızla harcıyoruz her anı şaşırıyorum.

Bayramlar belki de gelmesini en çok arzuladığım zamanlardı eskiden. O zamanlarda yani benim çocukluğumda hala bayramlar yaşanıyordu. Ziyarete gelen akrabalar, kapıları çalan çocuklar, yeni alınan kıyafetleri giyecek olmanın heyecanı, mis gibi tertemiz bir ev hali, özenle tabaklara dizilen yiyecekler ve büyük bir aile olduğumuzu yeniden hissetmenin verdiği büyük mutluluk demekti bayram benim için. O zamanları yaşadığım için çok şanslı hissediyorum kendimi. Çünkü herkesin sıklıkla dile getirdiği gibi bayramlar artık bayram tadında yaşanmıyor ne yazık ki. Bayram demek tatil demek oldu.

***

Yurt dışında yaşayanlar için tabiî ki çok zor. Aileden, akrabalardan uzakta bayramın tadı olmuyor. Hani sabahları bir telaş erkenden kalkılıp güzelce kahvaltı yapılır ya bayram sabahlarında onu bile istemiyor insan uzakta olduğunda. En çok da güne erken başlanmasını seviyormuşum meğer ben bayramlarda. Sabahın erken saatlerinde özenle hazırlanmak ve o coşkuyu yaşamak bambaşkaymış meğer. Şimdi bayram olduğunu unutuyor bile insan gün içinde. Bazen reklamlar hatırlatıyor bayram olduğunu bizim gibi memleketinden, ailesinden, geleneklerinden uzakta yaşayanlara.

***

Bizim çocuk olduğumuz yıllarda son demlerini yaşıyordu bayram herhalde. Şimdi hala daha onu yaşatma çabasında olanlar var elbet. Hem o zamanları özleyenler, hem çocukluğunu özleyenler, hem geleneklerinden vazgeçmek istemeyenler el birliği içinde. Yine de ne yaparsak yapalım değişim bayramları da etkiliyor. Sürekli bir yerlere yetişme çabası içinde olan bizler, alacağımız birkaç günlük izinler için istiyoruz bayramın gelmesini, bir yerlere kaçabilmek umuduyla. Sakin kalabilmek için, uzaklaşmak için bir araç olarak görüyoruz bu güzel ve anlamlı zamanları. Oysa daha çok kalabalıklaşmak lazım bilhassa da bayramlarda, ilerde tüm o zamanların geri gelmesini nasıl da arzu edeceğimizi düşünmeli, anılarımızı özenle biriktirmeliyiz.

***

Böyle söyleyen kişiler bilin ki yaşayarak söylüyor her kelimesini. Kendi dünyamın çok uzağına savrulmuş, hiç tanımadığım bir kişiyi öpüp bayramlaşmanın vereceği hazzı bana yaşamadan evvel anlatmaya kalksalar bu denli anlayamazdım inanın. Gözlerdeki o manayı görseydiniz eğer ve o buruk sevinci, o zaman anlayabilirdiniz ancak. Bayramlar hayatın ve yaşadıklarımızın aynası. Ben en çok da bu yüzden seviyorum bayramları; o aynaya her baktığımda bu günkü uzak yalnızlığımı değil, çocukluğumdaki mutlu kalabalığı hala görebildiğim için.

Bu yazı toplam (648) defa okunmuştur
Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/bizimdar/public_html/oyla.php on line 3

Yorum Ekle

Makale Yorumları ( 0 )

Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?